Turisti z Pobaltia prichádzajú Tatrám na chuť

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 6. apríla (TASR) – Nová letecká linka, noví turisti a lepšie podmienky pre dovolenkárov z východnej a severnej Európy. S týmto cieľom spustila spoločnosť airBaltic a jej slovenskí partneri v polovici decembra dopravné spojenie medzi Rigou a Popradom. „Prvá sezóna novej linky sa skončila začiatkom marca a pre región Vysokých a Nízkych Tatier priniesla hneď niekoľko pozitív,“ konštatovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Vďaka novej linke sa podľa nej slovenské strediská dostali aj do hľadáčika turistov, ktorí sa dosiaľ orientovali len na Alpy. Napriek tomu, že predsezónny cieľ prepraviť v tejto sezóne 2600 cestujúcich sa podarilo naplniť len na 65 %, na Letisku Poprad-Tatry nie sú týmto výsledkom sklamaní. „Práve naopak. Linka sa za necelé tri mesiace ukázala ako životaschopná. Z uvedených štatistík vyplýva, že airBaltic, ktorý ju prevádzkuje, plne nahradil výpadok leteckých turistov z Ruska a Ukrajiny. Okrem toho, v porovnaní s vlaňajškom sa ešte navýšil počet leteckých turistov o 509. Dôvody, prečo sa nepodarilo prepraviť plný počet cestujúcich, budú predmetom rokovaní s dopravcom v priebehu nasledujúceho mesiaca,” povedal Ivan Hečko z popradského letiska.

Z celkového počtu prepravených cestujúcich bolo 80 % turistov smerujúcich na Slovensko a v 20 % išlo o obchodných cestujúcich a pasažierov, ktorí smerovali do Rigy a severnej Európy za prácou. Nová letecká linka sa pozitívne prejavila na návštevnosti v regióne, keďže cestujúci z Rigy sa v období od 13. decembra do 7. marca podieľali na viac ako 4500 prenocovaní u ubytovateľov vo Vysokých Tatrách a na Liptove. Celkovo sa počas 13 príletov a rovnakého počtu odletov podarilo prepraviť 1679 pasažierov. Priemerné obsadenie predstavovalo 65 cestujúcich na jeden let. Najviac, až 425, ich prišlo z Lotyšska, nasledovali Estónci, ktorých bolo 357, Rusov bolo 280. Vďaka leteckej linke sa však v regióne objavilo aj viac Fínov, Švédov a Kazachov.

„Pobaltské krajiny sú pre nás ešte veľká neznáma. Postupne spoznávame spotrebiteľské správanie hostí z týchto krajín a usilovne pracujeme už tri roky na tom, aby Slovensko a Tatry boli značka a ľudia chceli prísť práve k nám na zimnú dovolenku. Počas tejto zimnej sezóny sme sa zamerali prevažne na online marketing a PR. Výsledky ukazujú, že sme zvolili správnu cestu,“ dodala Maťašovská. Projekt predpokladá vytvorenie pravidelného leteckého spojenia medzi Rigou a Popradom počas zimnej turistickej sezóny v rokoch 2014/15, 2015/16 a 2016/17 prevádzkovaného spoločnosťou airBaltic lietadlami s kapacitou 76 až 136 cestujúcich podľa záujmu turistov na konkrétny letový deň. Lety sú operované každú sobotu v časoch tak, aby umožňovali jednoduchý a rýchly prestup pre cestujúcich z destinácií ako Moskva, Tallin, Vilnius, Štokholm, Helsinki a Riga.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.