Rusko: Za konfliktom Zeman-Schapiro sú obavy USA z plánov voči Moskve

Český prezident Miloš Zeman Foto: TASR/Martin Baumann

Moskva 6. apríla (TASR) - Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Alexej Puškov vidí za konfliktom medzi prezidentom ČR Milošom Zemanom a veľvyslancom USA v ČR Andrewom Schapirom zmarenie plánov Washingtonu na izolovanie Moskvy pri oslavách víťazstva v druhej svetovej vojne.

"Súdiac podľa hystérie veľvyslanca USA v Česku, vo Washingtone zavládla nervozita" kvôli príjazdom lídrov viacerých západných štátov na oslavy 70. výročia konca druhej svetovej vojny, ktoré sa budú konať 9. mája v Moskve. "Boja sa, izolácia im nevyjde," uviedol Puškov vo svojom mikroblogu na sieti Twitter, z ktorého dnes citovala agentúra TASS.

Schapiro nedávno upozornil, že Zeman bude jediný štátnik z Európskej únie, ktorý pricestuje do Moskvy, a dodal, že jeho účasť bude diskreditáciou politiky Západu na Ukrajine. Zemanovo rozhodnutie odcestovať do Moskvy označil za krátkozraké.

Zeman v reakcii na veľvyslancove slová v rozhovore pre Parlamentní listy uviedol, že Schapiro má dvere na Pražský hrad zatvorené.

"Neviem si predstaviť, že by český veľvyslanec vo Washingtone radil americkému prezidentovi, kam má cestovať. A nenechám si hovoriť do plánu svojich zahraničných ciest žiadnym veľvyslancom," citoval Zemanovo vyjadrenie pre Parlamentní listy koncom uplynulého týždňa server iDnes.cz.

"Obávam sa, že po tomto vyhlásení má naopak veľvyslanec Schapiro dvere na Hrad zatvorené," dodal Zeman.

Elitný americký obhajca a spolužiak prezidenta USA Baracka Obamu, Schapiro, je veľvyslancom v Česku od septembra minulého roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.