Výpravy do starovekého Egypta budú o Amarnskej revolúcii

Apponyiho palác v Bratislave Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 7. apríla (TASR) - Ďalšia egyptologická prednáška z cyklu zameraného na zaujímavosti z dejín starovekého Egypta a každodenného života jeho obyvateľov sa uskutoční v piatok 10. apríla v Červenom salóne Apponyiho paláca (Múzeum mesta Bratislavy) na Radničnej 1. Výpravy do starovekého Egypta pokračujú prednáškou Ľubice Hudákovej s názvom Pod Atonovými lúčmi. Amarnská revolúcia a egyptské umenie.

"Takzvaná Amarnská revolúcia predstavuje asi 20-ročné obdobie staroegyptských dejín, ktoré sa viaže k vláde panovníka Achnatona (približne 1353 - 1336 pred n. l.) a jeho manželky Nefertiti," uvádza v avíze na prednášku Ľubica Hudáková. Podľa nej Achnaton vošiel do dejín ako kacírsky kráľ, keďže prelomil zaužívané tradície a zaviedol uctievanie jediného slnečného boha Atona, založil nové hlavné mesto Achetaton (dnešná Amarna) a reformoval umenie. "Za vlády panovníka Tutanchamóna sa však Egypt opäť navrátil k starým božstvám a panovník Horemheb sa vynasnažil pamiatky na Amarnské obdobie vymazať z histórie. V prednáške si priblížime rôzne aspekty Achnatonovej vlády - jeho vzostup aj neodvrátiteľný pád," dopĺňa pozvánku egyptologička.

Prednáškový cyklus Výpravy do starovekého Egypta pripravila Nadácia Aigyptos v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy a Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied.

Ľubica Hudáková je členkou správnej rady Nadácie Aigyptos. Vyštudovala egyptológiu na Viedenskej univerzite, kde momentálne pôsobí ako vedecká pracovníčka. Špecializuje sa na umenie a materiálnu kultúru Strednej ríše a zaoberá sa tiež odkazom Egypta v slovenskej kultúre. Zúčastnila sa na expedíciách Rakúskeho archeologického inštitútu v Tell el-Dabe a od roku 2009 je členkou poľsko-slovenského tímu, ktorý skúma lokalitu Tell el-Retábí vo východnej Delte.

Zdroj: www.aigyptos.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.