V Česku cvičia elitné jednotky NATO

Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein

Praha 7. apríla (TASR) - Do štvrtka potrvá v Česku a Holandsku cvičenie Noble Jump, ktoré sa na území ČR začína dnes. Zamerané je na rýchlu prípravu a nasadenie zložiek a nebudú na ňom chýbať ani zástupcovia českej armády. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT24.

"Táto časť cvičenia má za cieľ preveriť úvodné fázy pohotovosti," vysvetlil bývalý náčelník generálneho štábu Jiří Šedivý s tým, že ďalšie cvičenie má pokračovať do júna a skončí sa nasadením celej jednotky veľmi rýchleho nasadenia NATO od 9.-19. júna vo výcvikovom priestore v Poľsku.

Do cvičenia sa podľa ČT24 zapojí 150 vojakov zo 43. výsadkového práporu 4. brigády rýchleho nasadenia z Chrudimu.

"Dodávame jednak vojakov, ktorí sú vysoko vycvičení, ako aj schopných veliteľov," uviedol Šedivý a dodal, že záverom akcie je kompletná príprava materiálu a jeho vyslanie do cieľa zásahu jednotky. "Sú schopní rýchlo reagovať na celú škálu situácií," povedal Šedivý s tým, že české špeciálne jednotky patria medzi elitu Severoatlantickej aliancie.

Do novej jednotky veľmi rýchleho nasadenia (Very High Readiness Joint Task Force), ktorá bude v prípade krízy nasadená ako prvá, patrí 5000 vojakov, ktorých bude pripravených prípadne podporiť až 25 tisíc ďalších z jednotlivých zložiek aliancie.

Jednotka má byť pripravená vyraziť do 48 hodín a patria do nej pozemné sily podporované vzdušnými, námornými a špeciálnymi jednotkami. Na jej vytvorení sa dohodli členské štáty vlani v septembri počas rokovaní vo Walese v reakcii na vývoj situácie na Ukrajine. Výrazne sa do nej podľa ČT24 zapojili predovšetkým Nemci, Holanďania a Nóri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.