Vláda schválila systém riadenia finančných nástrojov z eurofondov

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 8. apríla (TASR) – Finančné nástroje hradené zo zdrojov Európskej únie (EÚ) bude možné v novom období získať už vo všetkých oblastiach poskytovania eurofondov. Počíta s tým Systém riadenia finančných nástrojov financovaných z Kohézneho fondu, Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho sociálneho fondu. Materiál z dielne Ministerstva financií (MF) SR dnes schválila vláda SR.

Eurofondy sa tradične prideľujú formou grantov, relatívne malá časť z nich sa však poskytuje prostredníctvom doplnkových finančných nástrojov. Na rozdiel od grantov sú návratnou formou pomoci. Ten, kto sa rozhodne využiť finančné nástroje, získa prístup k financovaniu za zvýhodnených podmienok oproti štandardným trhovým podmienkam, a tak ako pri štandardnom financovaní ich musí aj vrátiť.

"Rozdiel oproti programovému obdobiu 2007 až 2013 je ten, že v novom období je povolené poskytovať finančné nástroje vo všetkých oblastiach, kde sa poskytujú fondy EÚ. V predchádzajúcom období to bolo iba v oblasti energetickej efektívnosti budov a v oblasti konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov," uviedol pre TASR šéf komunikácie rezortu financií Martin Šanta.

Na základe rozhodnutia vlády sa v rokoch 2014 až 2020 minimálne 3 % eurofondov využijú na finančné nástroje, ktoré sa budú investovať cez Slovak Investment Holding. Ide o fond, ktorý zlúči príspevky z viacerých operačných programov a bude mať viacero tematicky zameraných podfondov. Okrem podpory malých a stredných podnikov sa ráta s podporou dopravnej infraštruktúry, energetickej efektívnosti budov aj firiem, sociálnej ekonomiky či odpadového hospodárstva.

Systém riadenia finančných nástrojov popisuje postavenie, práva a povinnosti subjektov zapojených do ich implementácie, jednotlivé možnosti implementácie, základné dokumenty, vykonávanie, kontrolu, audit a monitorovanie finančných nástrojov. Kým v minulom období bol len okrajovou súčasťou dokumentu pre poskytovanie eurofondov formou grantov, po novom ho už upravuje osobitný dokument.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.