Normandská štvorka by mohla hovoriť o Ukrajine už na budúci týždeň

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande, archívne foto Foto: TASR/AP

Berlín 9. apríla (TASR) - Nemecko dúfa, že sa ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny stretnú začiatkom budúceho týždňa v Berlíne, aby tam prediskutovali implementáciu minskej dohody o prímerí na východnej Ukrajine. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa nemeckého rezortu diplomacie.

"Skoré stretnutie tzv. normandskej štvorky je dôležité, musíme trvať na implementácii dohody z Minska. Dúfajme, že k stretnutiu by mohlo dôjsť začiatkom budúceho týždňa," uviedol predstaviteľ nemeckej diplomacie.

Podľa dohody z Minska, podpísanej 12. februára zástupcami Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska, mali byť z demarkačnej čiary stiahnuté všetky ťažké zbrane s kalibrom nad 100 mm a presunuté na miesta určenia, kde podliehajú kontrolám OBSE.

Pozdĺž demarkačnej čiary mala vzniknúť bezpečná zóna v šírke 50-140 kilometrov. Dohoda okrem iného predpokladá aj výmenu zajatcov, ústavnú reformu, stiahnutie všetkých cudzích vojakov a žoldnierov a obnovenie kontrol na hraniciach s Ruskom príslušníkmi ukrajinskej pohraničnej stráže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.