BEBLAVÝ: Tender vyhrali tí, čo spravili z Pellegriniho traktoristu

Peter Pellegrini v reklamnom videu jazdil na traktore. Foto: Screenshot YouTube

Bratislava 9. apríla (TASR) - Poslanec parlamentu a podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý požiadal listom ministra školstva Juraja Draxlera (nom. Smer-SD), aby zastavil tender na dodanie didaktickej nadstavby k učebniciam angličtiny za 20 miliónov eur. Skupina, ktorá tender vyhrala, podľa Beblavého vyrobila propagačné video, v ktorom vystupuje predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) ako traktorista.

Ako priblížil Beblavý, súťaž vyhlásilo vo februári Metodicko-pedagogické centrum v gescii ministerstva školstva. "Podmienkam tejto súťaže nedokázali vyhovieť renomované zahraničné vydavateľstvá, ktorých učebnice angličtiny v súčasnosti pokrývajú 90 percent slovenského trhu. Tieto učebnice zároveň obsahujú nadstavbový materiál, ktorý do veľkej miery zahŕňa požiadavky špecifikované v súťaži," priblížil Beblavý.

Poslanec pripomenul, že v tendri sa hľadala nadstavba k existujúcemu portfóliu učebníc, no samotné učebnice angličtiny sa naposledy kupovali v roku 2011. "Namiesto potrebných nových učebníc angličtiny sa obstaráva nadstavba na učebné materiály za 20 miliónov eur na obdobie štyroch rokov. Náklady na samotné nové učebnice však naďalej ostávajú na rodičoch, hoci rezort školstva by stáli zlomok z celkovej sumy tohto obstarávania," vysvetlil.

Víťazom súťaže sa podľa Beblavého stala spoločnosť AGEM COMPUTERS, spol. s r. o. "Dcérska spoločnosť tejto firmy, AGEMSOFT a. s., dostala od Čaplovičovho ministerstva školstva priamym zadaním kontrakt na projekt "Planéta vedomostí." Jeho časť týkajúca sa angličtiny sa do veľkej miery zhoduje s požiadavkami nového tendra. Táto dcéra je zároveň personálne a finančne prepojená s neziskovou organizáciou EDULAB, ktorá pripravila propagačné video bývalého ministra školstva, dnes predsedu parlamentu Petra Pellegriniho," upozornil Beblavý.

Ministerstvo školstva reagovalo, že tender preverí. "Minister Juraj Draxler sa pozrie na proces výberového konania a nechá si preveriť detaily celého národného projektu," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.