Ján Figeľ: Proces v kauze Váhostav bude testom o smerovaní Slovenska

Ján Figeľ, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 10. apríla (TASR) - Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) poslal poslancom pozvánku na mimoriadnu schôdzu parlamentu, ale bez samotného materiálu, o ktorom sa má rokovať. To podľa opozičnej strany KDH nasvedčuje tomu, že vládna strana Smer-SD nie je pripravená riešiť skutočne problémy veriteľov Váhostavu. "Jediné, čo poslanci dostali, je pozvánka bez návrhu uznesenia, bez návrhu riešení. KDH od roku 2012 predkladá návrhy riešení. Kým však Váhostav ničil živnostníkov, vláda mlčala. Až teraz, keď sa v médiách spája prepojenie Smeru a Váhostavu, začala vláda konať," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.

KDH je preto presvedčené, že zvolanie mimoriadnej schôdze na stredu 15. apríla zo strany predsedu NR SR je len reakciou na iniciatívu KDH a opozície. Tá totiž už pred Veľkou nocou avizovala návrh na zvolanie mimoriadneho rokovania. "Zrazu prišlo pozvanie od predsedu parlamentu, ktoré je bez príloh, bez obsahu, hovorí iba o aktuálnych problémoch a súvisiacich otázkach s reštrukturalizáciou. Kauza Váhostav potvrdzuje, že spravodlivosti na Slovensku je dnes málo a jej proces bude testom o smerovaní Slovenska," skonštatoval predseda KDH a podpredseda parlamentu Ján Figeľ.

Podľa jeho slov však samotná strana Smer-SD prispela k zakrývaniu problémov vo Váhostave. "Za posledné tri roky Váhostav dlhodobo neplatil oprávnené záväzky v rôznych oblastiach obstarávania. Práve toto nezodpovedné narábanie s verejnými financiami za tichého súhlasu zo strany štátnej moci je prehlbovaním problémov, ktoré sú dnes veľmi boľavé," poznamenal Figeľ s tým, že vyše 1200 nezabezpečených veriteľov má prísť o svoje financie. "Chceme sa pýtať, prečo sa toto dialo, ako bolo možné, že na tomto probléme zarábajú právnické kancelárie blízke vládnym rezortom," avizoval Figeľ.

Pripomenul, že strana KDH od roku 2012 prichádzala s návrhmi na ochranu veriteľov. "Ako jeden z konkrétnych považujeme návrh zákona o verejnom obstarávaní, v rámci ktorého mali byť chránení malí subdodávatelia. Poslanci vládnej strany Smer-SD ho nepodporili s tým, že pripravujú systémovo lepšie riešenie. Ale doteraz nepripravili nič," doplnil Figeľ.

Hnutie sa preto na nadchádzajúcu mimoriadnu schôdzu veľmi dobre pripravuje. Figeľ pozval predstaviteľov opozície na spoločné rokovanie, ktoré sa uskutoční v utorok 14. apríla. Spoločne chcú pripraviť konštruktívne návrhy na ochranu veriteľov. "Pozval som predstaviteľom strán Most-Híd a OĽaNO a predstaviteľov ďalších strán, ktorí sa angažujú pri téme Váhostavu," dodal Figeľ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.