Lukoil intenzívne rozširuje svoju viedenskú centrálu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Viedeň 8. júna (TASR) - Ruský ropný koncern Lukoil sa rozhodol zvýšiť výkon svojej viedenskej pobočky. V blízkej budúcnosti spojí svoje ťažobné a obchodné aktivity v hodnote 4,6 miliardy USD (4,1 miliardy eur) s viedenským holdingom Lukoil International. Informuje o tom APA, ktorá sa odvoláva na rozhovor šéfa koncernu Vagita Alekperova pre Wiener Zeitung.

Viedeň sa potom stane najdôležitejším centrom medzinárodných aktivít firmy. Manažér dodal, že Viedeň je hlavným mestom a má veľmi stabilný daňový systém. Poskytuje dobré životné podmienky pre jeho zamestnancov, dobré komunikácie a jej geografická poloha je vhodná. Viedeň je jediným mestom, z ktorého sa dajú do hodiny dosiahnuť najdôležitejšie metropoly.

Noviny uviedli, že v budúcnosti koncern cez Viedeň uskutoční finančné operácie v hodnote takmer 40 miliárd USD. Kapacita závodu v rakúskom Lobaue, ktorý Lukoil kúpil vlani od OMV, sa zvýši o 100 %.

Lukoil investuje aj do zelenej energie. Prevádzkuje hydroelektrárne v Ruskej federácii, veterné a slnečné kapacity v Bulharsku a Rumunsku.

Alekperov očakáva, že barel (159 litrov) ropy zdražie na 60 USD. Ak sa však skončí spor o iránsky jadrový program, dôjde k zrušeniu sankcií proti Teheránu. Cena ropy na medzinárodnom trhu na prechodný čas klesne. Rast dopytu po strategickej surovine vytlačí jej cenu znovu hore.

Lukoil sa chystá na návrat do Iránu. Spolu s nórskou spoločnosťou Statoil už pracoval na sprístupnení ropných polí náleziska Anaran. Práce však zmrazili medzinárodné sankcie.

Iránske úrady už vypracovali rámcové podmienky pre investorov, ktoré zverejní na jeseň.

(1 EUR = 1,1218 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.