Konateľ nechcel vydať počítač, firma dostala miliónovú pokutu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 9. júna (TASR) - Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) dal pokutu spoločnosti Czech Frost. Informuje o tom portál iDNES.

Tento rok vo februári prišla do západočeskej firmy Czech Frost neohlásená inšpekcia protimonopolného úradu. Chcela preveriť aj obchodné záznamy v počítači jej konateľa. To firma odmietla. Dokumenty nesprístupnila ani po upozornení, že môže dostať poriadkovú pokutu. Inšpektori postup konateľa Dušana Fojtácha posúdili ako marenie vyšetrovania na mieste a Czech Frost dostal pokutu 1,1 milióna Kč (40.100 eur).

"Neumožnením nahliadnutia do obchodných záznamov, ktoré sa nachádzali v počítači konateľa, došlo k nenávratnému znemožneniu ich efektívneho preverenia a bolo zabránené potenciálnemu získaniu dôležitých dôkazov protisúťažného konania," k prípadu to uviedol predseda protimonopolného úradu Petr Rafaj.

Pokutovaný konateľ sa bránil tým, že by to bol zásah do súkromia. Nechcel dopustiť, aby sa inšpektori dostali k jeho súkromným súborom, napríklad k rodinným fotografiám. Pokuta nie je ešte právoplatná. Firma sa môže proti nej odvolať. Fojtách popiera, že sa zúčastnil na nejakých kartelových dohodách.

Czech Frost sídli v Dýšine, okres Plzeň. Zaoberá sa dovozom a vývozom chladeného a zmrazeného mäsa, ovocia, zeleniny a nanukov. Podľa posledných zverejnených údajov o svojom hospodárení mala firma v rokoch 2011 s 2012 ročné príjmy pod 200 miliónov Kč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.