Najviac závislých od metamfetamínu sa lieči na Slovensku a v Česku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 10. júna (TASR) - Zo závislosti od metamfetamínu sa spomedzi európskych krajín lieči podľa Agentúry EÚ pre drogy (EMCDDA) najviac ľudí v Česku a na Slovensku. Užívanie amfetamínu alebo metamfetamínu je v Európe celkovo menej rozšírené než užívanie kokaínu. Skúsenosti s ním má 1,6 milióna dospelých (od 15 do 64 rokov). Metamfetamín bol na drogovej scéne populárny najmä v Česku, výnimkou už nie je ani Slovensko.

"Osoby vstupujúce do liečby, ktoré uvádzajú hlavne užívanie metamfetamínu, sú sústredené v Českej republike a na Slovensku a spolu predstavujú 95 percent z celkového počtu 8000 klientov liečených zo závislosti od metamfetamínu v Európe. Prírastky v počtoch osôb vstupujúcich prvýkrát do liečby závislosti od amfetamínov sú v prvom rade v Nemecku, Českej republike a na Slovensku," uvádza sa v najnovšej práve EMCDDA o drogách.

Metamfetamín, známy skôr ako pervitín či speed, je syntetický stimulant príbuzný amfetamínu, ten je v Európe rozšírenejší. Obe drogy sa môžu užívať orálne alebo šnupaním, ale aj injekčne. Metamfetamín tiež možno fajčiť. Výroba drogy, ktorej základom sú efedrín a pseudoefedrín, sa sústreďuje najmä v Česku, ale aj v susediacich krajinách.

Európa je podľa Agentúry EÚ pre drogy konfrontovaná s preplneným trhom so stimulantmi. Najrozšírenejšou drogou je kokaín, ktorý vlani užívalo asi 3,4 milióna dospelých. Napriek tomu, že kokaín patrí medzi najčastejšie užívané nelegálne stimulačné drogy, rozšírený je najmä v západných či južných krajinách EÚ. Na Slovensku s ním má skúsenosti 0,6 percenta populácie. V Európe sú dostupné dve formy kokaínu, kokaínový prášok a tzv. krak. Táto droga sa vyrába takmer výlučne v Bolívii, Kolumbii a Peru a do Európy sa dováža leteckou alebo námornou cestou.

Extázu podľa odhadov užívalo v minulom roku 2,1 milióna dospelých. Po tom, čo začali mať tablety, predávané ako extáza medzi spotrebiteľmi povesť nízkej kvality a falšovaného produktu, je teraz častejšie dostupné MDMA s vysokou čistotou v prášku a tabletách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.