Na summit premiérov Vyšehradskej štvorky príde aj francúzsky prezident

Francúzsky prezident Francois Hollande, archívne foto Foto: TASR/AP

Bratislava 10. júna (TASR) - Na schôdzke premiérov Vyšehradskej štvorky sa v piatok 19. júna v Bratislave zúčastní aj francúzsky prezident Francois Hollande. Návrh na uskutočnenie rozšíreného summitu dnes schválila vláda.

Oficiálny summit predsedov vlád sa koná vždy na záver predsedníctva jednej z krajín V4. Tou aktuálnou je momentálne Slovensko, ktorého šéfovanie skupine končí 30. júna. Ročné rotujúce predsedníctvo následne preberie Česká republika.

Predsedovia vlád SR Robert Fico, Poľska Ewa Kopaczová, Česka Bohuslav Sobotka a Maďarska Viktor Orbán sa zapoja tiež do diskusií na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC.

Na summite premiéri zhodnotia najmä výsledky slovenského predsedníctva a formálne schvália program českého. Rovnako nadviažu na rokovanie ministrov obrany krajín V4 z apríla, počas ktorého došlo k dohode o zintenzívnení obrannej spolupráce.

Okrem toho si skoordinujú stanoviská pred zasadnutím Európskej rady, ktoré sa uskutoční 25. až 26. júna v Bruseli. Medzi témami rozšírenej schôdzky premiérov krajín V4 s francúzskym prezidentom nebude chýbať ani príprava na decembrovú konferenciu OSN o zmene klímy v Paríži, energetická bezpečnosť, ekonomický rast a boj proti nezamestnanosti, spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ a Ukrajina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.