NR SR odsúhlasila zmluvu medzi Slovenskom a Tureckom o doprave

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) dnes otvoril mimoriadnu schôdzu pléna ku kauze Gorila. Rokovanie 40 podpismi iniciovala opozícia, ktorá nie je spokojná s krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní tohto prípadu. Na snímke rokovacia sála. Bratislava, 15. júna 2015. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 17. júna (TASR) - Turecko je pre slovenských cestných dopravcov tranzitnou krajinou pri prepravách do Gruzínska, Sýrie, Iraku, Iránu, Arménska či Azerbajdžanu. Slovensko má tak záujem o rozvoj ekonomických vzťahov s Tureckom, čomu má pomôcť aj Zmluva medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave. Poslanci Národnej rady (NR) ju dnes odsúhlasili.

"Predkladaná zmluva je štandardnou bilaterálnou zmluvou, aké Slovenská republika uzatvára v záujme podpory a rozvoja obchodnej spolupráce, ako aj v záujme uľahčenia tranzitu," opísalo ministerstvo dopravy.

Podobnú zmluvu má Slovensko uzatvorenú napríklad s Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Chorvátskom a Macedónskom. Zmluva upravuje osobnú dopravu, príležitostnú autobusovú dopravu, kyvadlovú dopravu a nákladnú dopravu, tiež povinnosti dopravcov a sankcie v prípade nedodržania ustanovení zmluvy.

Slovenskí dopravcovia tak budú mať na základe nej právo vykonávať príležitostnú autobusovú dopravu, medzinárodnú kyvadlovú dopravu osôb a nákladnú dopravu medzi územiami štátov oboch zmluvných strán a cez ich územia bez akýchkoľvek povolení príslušných orgánov Tureckej republiky.

Po nadobudnutí platnosti tejto zmluvy sa vo vzťahu medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou skončí platnosť Dohody o medzinárodnej cestnej doprave medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Tureckej republiky, ktorá bola podpísaná v roku 1981.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.