Moslimovia sa budú postiť, začal im ramadán

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rijád 18. júna (TASR) - Pre moslimov v arabských krajinách, ale i po celom svete, sa dnes začína tradičný pôstny mesiac ramadán, počas ktorého sa veriaci od úsvitu do súmraku majú zdržať akejkoľvek konzumácie potravín, pitia či fajčenia. Napísala to dnes agentúra AP.

Termín ramadánu sa stanovuje podľa moslimského lunárneho kalendára a náboženské autority v Saudskej Arábii, Egypte, Iráne, Indonézii, ako aj inde v moslimskom svete sa tento rok zhodli, že jeho začiatok v roku 2015 pripadá na dnes (18. júna), keď sa na oblohe zjavil úzky kosák pribúdajúceho mesiaca.

Pozrite si galériu zo začiatku ramadánu:

Praktikujúci moslimovia sa cez ramadán - teda celý mesiac - majú vzdať jedenia, pitia a fajčenia od východu po západ slnka. Už jediný hlt vody sa považuje za vážne porušenie posvätného pôstu, považovaného za jeden z piatich pilierov islamu.

Ramadán je mesiac zasvätený modlitbám, rodiny sa po zotmení zídu na iftár - večerné jedlo, ktorým sa počas ramadánu prerušuje pôst.

Zámerom pôstu je priblížiť veriacich bližšie k bohu a k tomu, aby nezabúdali na utrpenie tých, ktorí nemali toľko šťastia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.