Dáni hlasujú v parlamentných voľbách, prieskumy avizujú tesné výsledky

Priaznivci dánskej premiérky a líderky Sociálnych demokratov Helle Thorningovej-Schmidtovej počas zhromaždenia v Kodani v stredu 17. júna 2015. Bývalé dánske kolónie Grónsko a Faerské ostrovy zrejme rozhodnú štvrtkové parlamentné voľby v kráľovstve v prospech sociálnodemokratickej premiérky Helle Thorningovej-Schmidtovej, ak sa potvrdia prieskumy predpovedajúce tesné výsledky hlasovania na pevnine. Foto: TASR/AP

Kodaň 18. júna (TASR) - Obyvatelia Dánska hlasujú dnes v parlamentných voľbách, ktoré budú podľa prieskumov tesným súbojom medzi stredoľavým blokom premiérky Helle Thorningovej-Schmidtovej a stredopravou opozíciou, uviedla agentúra DPA.

Podľa predvolebných prieskumov by sa voľby v pevninskom Dánsku skončiť nerozhodne. O ich konečnom výsledku volieb by v takomto prípade mohli rozhodnúť voliči v bývalých dánskych kolóniách a súčasných autonómnych územiach Grónsko a Faerské ostrovy.

Obe hlavné strany, premiérkini sociálni demokrati i opoziční liberáli vedení Larsom Lökkem Rasmussenom, budú v prípade víťazstva potrebovať na zostavenie väčšinovej vlády koaličných partnerov.

Bývalý predseda vlády Rasmussen, ktorý sa snaží o politický návrat, by sa pravdepodobne musel spojiť s pravicovými populistami z Dánskej ľudovej strany (DPP). Tá okrem iného presadzuje znovuzavedenie pohraničných kontrol.

Vládny blok by naopak mohla podporiť nová environmentalistická Alternatívna strana. Konečný výsledok volieb môžu výrazne ovplyvniť aj nerozhodní voliči, ktorých bolo podľa prieskumov okolo 17 percent.

V závere predvolebnej kampane silno rezonovala otázka migrácie a jej vplyv na dánsky sociálny systém. Oba súperiace tábory sľubovali sprísnenie pravidiel týkajúcich sa prisťahovalectva.

Vládnuce strany tiež zdôrazňovali svoj podiel na oživení dánskej ekonomiky a sľubovali zvýšenie sociálnych výdavkov, zatiaľ čo Rasmussen hovoril o rozpočtových škrtoch a daňových úľavách.

Helle Thorningová-Schmidtová sa v roku 2011 stala prvou ženou na čele dánskej vlády, pričom vládla za pomoci dvoch menších ľavicovo orientovaných strán. Od februára 2014, po odchode jedného z koaličných partnerov, viedol menšinový kabinet.

K volebným urnám dnes môže pristúpiť 4,1 milióna oprávnených voličov. Hlasovanie v Dánsku sa skončí o 20.00 h SELČ, na Faerských ostrovoch o 21.00 h SELČ a v Grónsku o 23.00 h SELČ. Obe dve spomínané autonómne územia majú v 179-člennom jednokomorovom dánskom parlamente (Folketingu) po dve kreslá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.