Novela zákona o významných investíciách je v druhom čítaní

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 19. júna (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli pri dnešnom hlasovaní novelu zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií do druhého čítania.

Návrh novely pripravilo ministerstvo hospodárstva a jej účelom má byť urýchliť procesy a konania v prospech významných investorov. Právna norma sa nachádza v parlamente v zrýchlenom režime. Len v stredu 17. júna ju prijala vláda, definitívne prerokovaná môže byť už na aktuálnej parlamentnej schôdzi.

"Novela smeruje k tomu, aby v prípade tzv. významnej investície bolo možné urýchliť procesy, čo sa týka stavebného povolenia, územných plánov či ich zmien," odôvodnil minister hospodárstva Vazil Hudák (nominant Smeru-SD).

Slovensko podľa neho bojuje o niektoré veľké investície strategického rozsahu a investori pri nich vyžadujú veľké pozemky, aj logisticky pripravené. "Mali sme už v minulosti nejaké prípady, keď nám veľké investície ušli práve pre to, že veľké pozemky a veľké industriálne parky, žiaľ, na Slovensku nie sú. To nás dáva do nevýhody napríklad s Poľskom alebo ČR, kde existujú pripravené pozemky pre investora vo veľkosti 100 až 500 hektárov," upozornil minister.

Navrhovaná úprava umožní vydanie osvedčenia o významnej investícii aj podnikom so 100-% majetkovou účasťou štátu za účelom efektívneho využitia rozľahlých, doteraz nevyužitých území na budovanie strategických parkov určených na umiestnenie investícií v oblasti priemyselnej výroby, služieb, výskumu a vývoja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.