Novotného čakacie zoznamy na všetky plánované hospitalizácie neprešli

Viliam Novotný, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 19. júna (TASR) - Povinnosť zdravotných poisťovní (ZP) viesť čakacie zoznamy na všetky chirurgické operačné a plánované hospitalizácie, teda nielen pre tri okruhy diagnóz, sa zavádzať nebude. Plénum Národnej rady SR dnes nepodporilo návrh novely zákona o ZP, ktorý predložil poslanec Viliam Novotný (nezaradený). Právna norma mala zlepšiť definovanie nároku poistenca v oblasti plánovanej zdravotnej starostlivosti.

Novotný zároveň presadzoval transparentné a flexibilné informovanie poistencov o ich poradí v zozname, o termíne plánovanej hospitalizácie a o možnostiach čerpania starostlivosti u iných poskytovateľoch. Zaviesť chcel aj povinnosť poskytovateľov bezodkladne po indikácii plánovanej starostlivosti nahlásiť poistenca zdravotnej poisťovni do čakacieho zoznamu.

Jeho novela prinášala aj jednotný formulár pre zaradenie alebo vyradenie poistenca do alebo zo zoznamu na plánovanú zdravotnú starostlivosť a predĺženie lehoty, dokedy poskytovateľ musí informovať poistenca o termíne nástupu na plánovanú zdravotnú starostlivosť zo súčasných desiatich kalendárnych dní na 15 pracovných dní pred nástupom.

Novotný očakával, že rozšírením povinného vedenia čakacích zoznamov sa zvýši transparentnosť pri plánovaní a poskytovaní zdravotnej starostlivosti a zvýši sa aj zodpovednosť ZP za zabezpečenie nároku poistencov. V prípade, ak by ZP nebola schopná zabezpečiť poistencovi plánovanú ústavnú zdravotnú starostlivosť do 12 mesiacov od indikácie, poistenec mal mať podľa Novotného novely možnosť čerpať zdravotnú starostlivosť aj u nezmluvného poskytovateľa, resp. v členských krajinách EÚ s právom na plnú refundáciu nákladov zo strany ZP.

Čakacie zoznamy sa mali viesť podľa jednotlivých zdravotných výkonov a ZP aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mali mať povinnosť zverejňovať zoznamy na svojich webových sídlach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.