Dvadsaťročný Dracula dnes večer v pezinskom kameňolome

Na snímke herec Daniel Hůlka počas tlačovej konferencie o predstaveniach českého muzikálu Dracula na Slovensku v roku 2015, 16. decembra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. júna (TASR) – Dracula, najslávnejší muzikál česko-slovenskej histórie oslavuje 20. výročie. Veľkolepú oslavu jubilea začína už dnes večer na Slovensku. V pezinskom kameňolome už vyrástlo megalomanské pódium a hľadisko pre 3500 divákov. Draculom, ako pri prvej premiére 13. októbra 1995 v pražskom Kongresovom centre pod réžijnou taktovkou Jozefa Bednárika, bude Daniel Hůlka.

Scénu do kameňolomu priviezlo 15 kamiónov. Má šírku 56 metrov, celková výška stavby je 12 metrov, hĺbka 20 metrov, bočné kulisy sú tak monumentálne, že ich na miesto zdvíhali žeriavmi. Pre potreby zázemia hercov, technikov, či cateringovej obsluhy, bufetov a VIP priestorov je postavených celkovo 10 stanov, ten najväčší s rozmermi 5 x 40 metrov. Produkcia muzikálu pre potreby ubytovania štábu rezervovala takmer 100 hotelových izieb v neďalekom Pezinku. Stavba areálu sa začala už pred piatimi dňami. Osvetľovať samotné pódium či areál bude 130 rôznorodých svetiel, o najkvalitnejší zvuk, aký je momentálne možný, sa postará najmodernejší zvukový systému K2 od spoločnosti L'Acoustics, ktorý používajú na svojich turné najznámejšie svetové kapely. Všetky detaily uvidia diváci aj na kvalitných veľkoplošných obrazovkách s rozmermi 4 x 6 metrov.

Na výjazde z mesta Pezinok smerom na Pezinskú Babu je opäť pripravené záchytné parkovisko, tentoraz s kapacitou 2500 automobilov, odkiaľ bude preprava návštevníkov predstavenia v kameňolome riešená kyvadlovou dopravou 12 autobusmi. Do samotného kameňolomu bude vpustený iba limitovaný počet vozidiel so špeciálnym označením.

Daniel Hůlka sa veľmi potešil samotnej scéne, akú si tento muzikál zaslúži, no najviac ho tešia obrovské LED obrazovky po stranách: "Je to super, že divák uvidí každý detail, ktorý hráme na pódiu, pretože v divadle to niekedy nie je možné. Tomu sa naozaj veľmi teším."

"Napriek slniečku cez deň netreba zabúdať, že začiatok muzikálu je po 21. hodine a hráme ho nie vo vykúrenom divadle, ale v horskej doline v Malých Karpatoch. Sme v pravidelnom spojení s meteorológmi, ktorí nám predpovedajú príjemné počasie a čo je najhlavnejšie - bez dažďa. Menšiu prehánku očakávajú iba dnes na obed, ale večer už bez zrážok, takže teplé oblečenie a deky už vyriešia zvyšok," upozornila organizátorka muzikálu Silvia Nemčovičová.

Mnohých dnes možno prekvapí informácia, že tvorcovia muzikálu, trojica Karel Svoboda, Zdeněk Borovec a Richard Hes, uvažovala aj o Karlovi Gottovi pre postavu Draculu. Nepriamo to potvrdil aj producent muzikálu Oldřich Lichtenberg.

"Dvadsať rokov v tomto biznise je veľmi veľa, tak akým je Karel Gott medzi spevákmi, takým je Dracula medzi muzikálmi. Je to evergreen, ktorý nikdy nezostarne. Karel Gott odíde na vrchole a Dracula odíde tiež na vrchole. Pocta patrí autorom, podarilo sa im urobiť predstavenie v dobe, keď každý z nich bol na profesnom vrchole. A to predstavenie beží dobre aj po dvadsiatich rokoch. My ho síce trocha inovujeme, ale skôr preto, aby sa prispôsobilo dnešnému životnému tempu a hlavne využili dnešné technické divadelné vymoženosti. Inak ale do geniálneho diela nezasahujeme," uviedol producent pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.