Kopp: Mám miestenku, bolo mi jedno, či budem prvý alebo druhý

Na snímke vľavo slovenský reprezentant v športovej streľbe Pavol Kopp sa teší zo zisku striebornej medaily v kategórii ľubovolná pištoľ 60 a vpravo mu gratuluje manažér výpravy Jozef Gönci na 1. Európskych hrách v Baku 20. júna 2015. Foto: TASR - Martin Baumann

Baku 20. júna (TASR) - Sobotňajšia súťaž pištoliarov na európskych hrách v Baku bola do konca dráma ako hrom. Pritom nešlo ani tak o zlato, ale najmä o miestenku na olympiádu do Rio de Janiero. O tú sa vo finále v ľubovoľnej pištoli 60 bili štyria z ôsmich pretekárov a nakoniec ju získal Slovák Pavol Kopp. Tridsaťšesťročný pretekár zároveň zobral aj striebornú medailu a tak nečudo, že po pretekoch žiaril šťastím.

"Veľmi sa teším. Išiel som sem s túžbou vybojovať si miestenku na olympijské hry, lebo zatiaľ som na Svetových pohároch zaostával tak jeden, dva bodíky, čiže sa na mňa lepila smola. To, že sa to dnes podarilo mi veľmi pomohlo, aj z pohľadu sebadôvery," povedal po pretekoch.

V závere dramatického finále, v ktorom bol Kopp už aj na pokraji vypadnutia, ostali v boji o miestenku práve on a Turek Abdullah Omer Alimoglu. Ten sa vo ôsmej sérii ujal vedenia o 1,5 bodu a slovenskému reprezentantovi tak ostal iba jediný výstrel, aby svojho hlavného soka ešte predbehol. Kopp vystrelil a trafil 10,1 b, jeho súperovi stačilo dať 8,7, no pod tlakom pokazil, získal iba 7,8 b a vypadol. Kopp síce ešte bojoval o zlato so Srbom Damirom Mikečom, no hneď ako zistil, že má kvóta pľac, pozdvihol ruku vo víťaznom geste. V súťaži sa bojovalo iba o jedno miesto do Ria, ale Mikeč, rovnako ako ďalší traja pretekári, si ho zabezpečili už pred EH.

"Finále je už lotéria. Mal som slabý začiatok, bol som skoro na vypadnutie, no potom som sa chytil. Keď som bol už v prvej trojke a ešte stále som nemal miestenku, tak som bol nespokojný. Veľmi som čakal, čo sa stane. Dúfal som, že to pokazí, alebo aspoň nedá toľko, aby mu stačilo. Bol som veľmi šťastný. Potom mi už bolo jedno, či budem prvý alebo druhý. Mne išlo hlavne o miestenku na OH. Keď sa to podarilo, prišla obrovská radosť," radoval sa skúsený strelec.

Počas celého boja o medaily pozorne sledoval svojich súperov. Finále bolo vyrovnané a každým výstrelom stúpala nervozita: "Určite áno, to bol každý a bolo to vidno. Napríklad Ukrajinec Omeľčuk je špičkový strelec a ja som počítal, že bude mať určite medailu. Je to lotéria. Všetko som sledoval, dvaja strelci majú pred sebou jednu obrazovku, takže som presne vedel poradie, kto kedy vypadáva a kto má miestenku."

Kopp pritom ani neveril, že sa z kvalifikácie prebojuje do finále. "Koniec základnej časti som trošku pokazil a ani som neveril, že sa dostanem ďalej. Čakal som, že budú trochu vyššie výsledky. No veľmi ma potešilo, že som sa tam nakoniec dostal." Medzi najlepšiu osmičku postúpil zo šiesteho miesta, keď dosiahol nástrel 557 bodov, ako posledný sa do bojov o medaily prebojoval aj druhý Slovák v súťaži Juraj Tužinský (554).

Kopp bol v tejto sezóne blízko miestenke už niekoľkokrát, ale doteraz mu to nevyšlo. "Tento rok mi forma celkom držala. Vrátil som sa ku starej zbrani a celkovo mi to išlo. Vždy som zaostával iba jeden, dva bodíky, tak som dúfal, že raz sa to už podarí. Som veľmi rád, že to bolo práve teraz a že mi to nezostalo na poslednú chvíľu," pokračoval. "Je to veľký úspech. Určite patrí medzi najväčšie, ale ja si veľmi cením aj to piate miesto na olympiáde v Pekingu."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.