Gréckym poslancom sa návrh vlády nepáči, rakúsky minister chce detaily

Sympatizanti vládnej ľavicovej strany premiéra Alexisa Tsiprasa mávajú vlajkami strany Syriza počas protestu proti úspornej politike a za tvrdý postoj vlády premiéra Alexisa Tsiprasa voči medzinárodným veriteľom pred parlamentom v Aténach 21. júna 2015. Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na pondelok 22. júna mimoriadny summit premiérov a prezidentov krajín eurozóny o Grécku. Foto: TASR/AP

Viedeň/Atény 23. júna (TASR) - Rakúsky minister financií Jörg Schelling upozornil Grécko, nech nečaká žiadnu dohodu o svojich rozpočtových návrhoch, kým nepredloží konkrétny plán, v ktorom vysvetlí, ako chce navrhované výsledky dosiahnuť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Grécko na krok ustúpilo z okraja priepasti, keď v pondelok 22. júna predložilo lídrom eurozóny nové návrhy opatrení, ktoré členovia menového bloku privítali a označili za dobrý základ pre možnú dohodu.

Schelling verí, že sa Atény dohodnú s menovou úniou na výške prebytku v primárnom rozpočte. Ale zároveň dodal, že ak nebude mať Grécko dôveryhodný plán postupu, v ktorom jasne povie, aké opatrenia a kedy uskutoční, on osobne nebude s dohodou súhlasiť.

"Nemalo by sa, nemôže a nesmie sa stať, že sa za zatvorenými dverami začne hovoriť o treťom záchrannom programe," vyhlásil.

No zatiaľ čo lídri eurozóny privítali návrhy gréckej vlády a označili ch za "prvé skutočné návrhy" na vyriešenie dlhovej krízy, grécki poslanci naopak nahnevane reagovali na ústupky, ktoré Atény ponúkli veriteľom. Podpredseda parlamentu Alexis Mitropulos varoval, že vláda bude mať problém získať súhlas poslancov so svojim plánom, čím schladil nádeje na dosiahnutie dohody ešte tento týždeň.

Grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý sa v januári stal víťazom volieb len vďaka tomu, že ľudom sľúbil skoncovať s nepopulárnymi reformami a škrtmi, tak stojí pred ťažkou úlohou. Musí dotlačiť svoju krajne ľavicovú stranu Syriza aj medzinárodných veriteľov k dohode.

Mitropulos dnes ráno pre televíznu stanicu Mega povedal, že z jeho pohľadu bude mať grécka vláda problém presadiť v parlamente svoj program, ktorý zahŕňa aj zvýšenie daní, zmeny v sociálnom systéme a predĺženie veku pre odchod do dôchodku. Tsipras tak bude možno nútený zvolať predčasné voľby, alebo referendum o ústupkoch veriteľom, čo len predĺži neistotu v súvislosti s ďalším osudom Grécka.

Atény pritom naliehavo potrebujú peniaze, keďže do konca júna, teda už o týždeň musia Medzinárodnému menovému fondu splatiť 1,6 miliardy eur, inak im hrozí vyhlásenie platobnej neschopnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.