Duda je v poriadku, poľské médiá hovoria o škandále

Ondrej Duda po ošetrení zranenia Foto: twitter.com

Varšava 31. júla (TASR) - Slovenský futbalista Ondrej Duda je po štvrtkovom zásahu kameňom do hlavy zdravotne v poriadku. Hoci mu nebezpečný predmet zo zápasu 3. predkola Európskej ligy medzi FK Kukesi a jeho Legiou Varšava spôsobil nepríjemnú tržnú ranu, výraznejšie problémy u neho nenastali. Spomínaný duel sa vo štvrtok vzhľadom na bezpečnosť nedohral po dohode delegáta Európskej futbalovej únie (UEFA) s kapitánmi oboch tímov. UEFA sa už začala celým prípadom zaoberať.

Dvadsaťročný Duda nastúpil v základnej zostave spoločne s brankárom Dušanom Kuciakom. V 18. minúte tvrdo atakoval domáceho obrancu Mucu, za čo uvidel žltú kartu. Až potom začali v Albánsku padať góly, pričom o ten prvý sa postaral hosťujúci Nemanja Nikolič. Domácim sa síce štyri minúty po zmene strán podarilo vyrovnať zásluhou presnej hlavičky Felipe Moreiru, no už o dve minúty poslal Legiu opäť do vedenia Jakub Rzezniczak. Chvíľu nato sa po ďalšej akcii vracal z útočnej polovice Duda, keď ho domáci fanúšikovia trafili kameňom do hlavy.

"Všetko je v poriadku," uviedol na svojej facebookovej stránke s priloženou fotkou Duda. Zásah jeho hlavy kameňom bol vyvrcholením výtržností domácich chuligánov, ktorí sa od začiatku stretnutia nevedeli vpratať do kože. Priaznivcom súpera dokonca prostredníctvom transparentu odkázali, že s nimi nebudú mať zľutovanie, pretože oni "nie sú žiadni Slovania, ale praví Albánci". Už po úvodnom góle hosťujúceho Nikoliča vyleteli zo sektora na trávnik nebezpečné predmety vrátane sklenených fliaš. Následne sa pre výtržnosti musel odložiť aj začiatok druhého polčasu a nezvládnutá situácia zo strany domácich usporiadateľov vyvrcholila trafením Dudu kameňom do hlavy.

Wszystko ok. 󾠎󾮖⚽️󾮟 vsetko v poriadku

Posted by Ondrej Duda on Donnerstag, 30. Juli 2015

Podľa poľského portálu Przeglad Sportowy si Slovák poležal na trávniku a po ošetrení vstal s obväzom na hlave. Následne sa chcel vrátiť do stretnutia, no to už hlavný arbiter Švajčiar Stephan Klossner poslal obe mužstvá predčasne do šatní. Delegát UEFA napokon vzhľadom na bezpečnosť aktérov po konzultácii s oboma kapitánmi rozhodol o ukončení stretnutia za stavu 2:1 pre Legiu.

Hoci sa ho domáci usporiadatelia snažili presvedčiť o tom, že pokračovanie duelu prebehne bez ďalších komplikácií, zápas sa napokon nedohral. "Našou povinnosťou je ochrániť zdravie rozhodcov a hráčov oboch tímov," komentoval svoje rozhodnutie po stretnutí pre médiá delegát štvrtkového stretnutia. Albánska polícia nebola podľa neho schopná zaručiť stopercentnú bezpečnosť.

Klub FK Kukesi bude s určitosťou čeliť vyšetrovaniu zo strany UEFA, ktorá ho môže vzhľadom na nedostatočnú bezpečnosť aj suspendovať z tohtoročnej edície európskeho pohára číslo dva. Okrem toho ho zrejme čaká mastná pokuta. Vyčíňanie albánskych fanúšikov odsúdili aj poľské médiá: "Škandalózne správanie sa albánskych fanúšikov. Potom, ako trafili Ondreja Dudu kameňom do hlavy, UEFA prerušila zápas a ten sa nedohral. Albáncom hrozí vylúčenie z európskych pohárov," napísal Przeglad Sportowy. Športový web sport.pl dodal: "Škandál v Albánsku. Realizačný tím spoločne s hráčmi musel utiecť zo štadióna s policajnou eskortou. Tá ich najskôr odviezla do hotela a neskôr odprevadila aj na letisko."

Poľský delegát UEFA Kazimierz Oleszek pre sport.pl dodal: "Očakávam postup Legie bez ďalšieho boja a veľké finančné sankcie pre FK Kukesi. Nepredpokladám, že odveta sa uskutoční. Stalo by sa tak len v prípade, že by UEFA nevylúčila albánsky klub z účasti na európskych pohároch."

Šéf FK Kukesi Jonuz Hallaci vyjadril ľútosť nad udalosťami, ku ktorým prišlo počas zápasu proti Legii. "V prvom rade sa chcem ospravedlniť všetkým našim normálnym fanúšikom. Skupina výtržníkov absolútne pokazila tento futbalový sviatok. Tí by sa mali ospravedlniť nám, že sa snažíme zvýšiť meno klubu v Európe," cituje albánsky web supersport.al Hallaciho slová. Práve on nesúhlasil s rozhodnutím o ukončení zápasu, pretože na vine podľa neho neboli len domáci chuligáni. "Ukončiť zápas považujem za extrémne rozhodnutie. Poľskí fanúšikovia sa o to prišli postarať a podarilo sa im to. Tí, ktorí neprišli ako priaznivci, hádzali do našich nebezpečné predmety. Polícia vedela, o koho ide, no neurobila žiadne kroky," dodal Hallaci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.