Maďarské Ekocentrum ponúka aj podmorské zážitky v najväčšom akváriu

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava/Poroszló 31. júla (TASR) – Druhé najväčšie maďarské jazero Tisa je centrom ekoturizmu. Vodná plocha s rozlohou 127 štvorcových kilometrov ponúka množstvo možností na aktívny pohyb nielen vo vode, ale i na suchu. Ojedinelé ekocentrum je vybudované na brehu jazera v obci Poroszló.

Toto turisticko-vzdelávacie stredisko pre deti a mládež zoskupuje a sprostredkúva aj dospelým návštevníkom prírodné hodnoty jazera a údolia rieky Tisa. Jeho hlavnou atrakciou je najväčšia sústava sladkovodných akvárií v Európe, ktorá je prvou vodnou zoologickou záhradou Maďarska na prezentáciu pôvodných živočíšnych druhov. Prechádzka medzi dvoma poschodiami akvárií ponúka prírodný zážitok akoby po dne hlbokého jazera. Popri množstve menších druhov rýb plávajú vyše metrové šťuky, ešte dlhšie sumce, vyzy a iné vodné živočíchy z Karpatskej kotliny i 12-ročné vydry. Tie pri kŕmení sú zábavnou exhibíciou pre divákov, preto je oproti ich akvária malá tribúna na sedenie.

"Šesť metrov vysoká sústava akvárií s objemom milión litrov vody má priehľadný skloplast s hrúbkou 8 milimetrov. Akvárium je štyri metre pod zemou, aby v ňom bola stála teplota vody 22 až 24 stupňov Celzia, 25 stupňov už nesmie byť. Elektrickú energiu na ohrev vody si vyrábame zo slnečnej energie. Po oboch bokoch akvária je vyše 100 ton piesku, cez ktorý filtrujeme vodu," na nedávnej exkurzii predstavil Ekocentrum slovenským novinárom riaditeľ Regionálneho turistického centra v Poroszló Lajos Szabó.

Akvárium v hodnote 2,5 milióna eur vybudovali z eurofondov. Je postavené v pôvodnom koryte rieky Tisa, ktoré spevnili 1,5 metra hrubou betónovou podlahou, aby bola odolná aj voči zemetraseniu.

Ekocentrum s celoročnou prevádzkou je otvorené od 27. apríla 2012. Na jeho prvom poschodí je učebňa biológie. V nej možno spoznávať i skúmať drobné ryby a ďalšie vodné živočíchy, pod mikroskopom aj povrch blchy, časti mravca, oko či krídlo muchy. Konferenčná sála pre sto osôb je okrem rôznych skupinových podujatí využívaná i ako galéria, kde sa striedajú výstavy umeleckých diel od rôznych autorov. Vedľajšia miestnosť slúži na zážitkové hranie sa detí do 12 rokov, ktoré môžu skúsiť pocit pri letení v obrovskej makete muchy. K dispozícii sú videá s prírodopisnými 3D filmami. Na siedmom poschodí je vyhliadková veža s nekonečným výhľadom na jazero a ostatné okolie.

Vo vonkajšom živočíšnom areáli možno vidieť viaceré malé Európske korytnačky močiarne i jednu obrovskú korytnačku, zlatého šakala, jazveca, rôzne druhy oviec, bociany. Je tam aj voliéra pre zranené vtáky a zatiaľ pokusne chovná stanica pre vážky, ktorých v okolí Tisy lieta vyše 30 druhov.

"Máme osemhektárový areál a chceme v ňom postupne vybudovať voliéry pre vtákov aj samostatný rastlinný areál," prezradil rozvojové plány Lajos Szabó.

Podľa neho Ekocentrum bude čoskoro ešte lákavejšie aj pre cyklistov, pretože v meste Tiszafüred v septembri majú otvoriť najväčšie maďarské cyklistické centrum s rôznymi inovatívnymi službami a vyhliadkovou terasou. Je na trase EuroVelo11 a možno ju absolvovať až z Košíc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.