VIA IURIS: Novely Generálnej prokuratúry posilňujú právomoci jej šéfa

Budova Generálnej prokuratúry SR Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Bratislava 31. júla (TASR) – Ešte viac uzavretosti prokuratúry bez akýchkoľvek prvkov verejnej kontroly a bezdôvodné posilnenie právomocí generálneho prokurátora. Tak hodnotí mimovládna organizácia Via Iuris návrh noviel zákonov o prokuratúre a o prokurátoroch a právnych čakateľoch, ktoré predložila v júli do pripomienkového konania Generálna prokuratúra (GP) SR.

Prokuratúra odôvodnila, že cieľom zmien je zefektívnenie jej činnosti. Via Iuris vidí v novelách viacero nedostatkov, rozhodla sa ich pripomienkovať. Advokátky spolupracujúce s organizáciou Zuzana Čaputová a Eva Kovačechová upozornili, že podľa návrhu novely zákona o prokuratúre by sa napríklad malo predĺžiť funkčné obdobie prokurátora zo súčasných sedem rokov na dobu neurčitú.

GP navrhuje predĺžiť funkčné obdobie generálneho prokurátora až do doby, kým nebude vymenovaný nový. Momentálne po uplynutí jeho funkčného obdobia riadi prokuratúru prvý námestník GP. Podľa prokuratúry by sa takto odstránili pochybnosti o legitimite úkonov dočasného šéfa prokuratúry.

"Návrh považujeme za rizikový, pretože môže dôjsť k zablokovaniu a reálnemu znemožneniu výmeny osôb na poste generálneho prokurátora," myslia si právničky s tým, že jeho funkčné obdobie by už nebolo vymedzené časom, ale politickým rozhodnutím poslancov o zvolení nového generálneho prokurátora.

"Hrozí, že ak časť politického spektra, ktorej väčšinou bol aktuálny generálny prokurátor zvolený, nebude mať záujem o nájdenie konsenzu a realizovanie novej voľby, zostane post neobmedzene obsadený aktuálnym generálnym prokurátorom," uviedli Čaputová a Kovačechová.

Upozornili tiež, že návrh novely vypúšťa povinnosť odôvodňovať a zverejňovať pokyny o odňatí veci a sprísňuje nároky na podávanie podnetov občanmi. Takéto zmeny považujú za problematické a navrhujú ich vypustiť.

Výrazné posilnenie právomocí generálneho prokurátora vidí Via Iuris v tom, že návrh novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry zavádza možnosť generálnemu prokurátorovi postihnúť prokurátora jeho preložením na prokuratúru nižšieho stupňa bez toho, aby o tom rozhodla disciplinárna komisia.

Prokuratúra pritom takýto návrh odôvodňuje tým, že k preloženiu môže dôjsť pri nedostatočnom plnení služobných povinností a pred preložením musí byť prokurátor na to najmenej dvakrát písomne upozornený. Preloženie by malo byť možné len zo súhlasom Rady prokurátorov. Preložený prokurátor by sa navyše v prípade nespokojnosti mohol obrátiť so žalobou na súd.

Čaputová i Kovačechová ďalej kritizujú, že novela zavádza okrem platu i odmeny prokurátorov, pričom nestanovuje jednoznačné, predvídateľné a transparentné pravidlá pre ich priznanie. Advokátky tiež navrhujú, aby sa výberové konania na funkciu prokurátora otvorili verejnej kontrole.

To by sa malo udiať zmenou zloženia výberovej komisie, ako aj priebehom výberového konania. Čaputová a Kovačechová navrhujú, aby bol zavedený podobný systém, ako je pri výbere sudcov. Svoje pripomienky Via Iuris smerovala i k sprecizovaniu úpravy inštitútu dočasného pozastavenia výkonu funkcie prokurátora. Treťosektorovej organizácii ide o to, aby sa predišlo svojvoľnému rozhodovaniu a zneužívaniu tohto inštitútu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.