India a Bangladéš si vymenia 162 pohraničných enkláv

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dháka 31. júla (TASR) - India a Bangladéš si dnes o polnoci miestneho času vzájomne vymenia 162 enkláv, čím sa zavŕši dohoda o pohraničných oblastiach, ktorú obe strany podpísali v júni. Informoval o tom denník Japan Times.

Doterajší stav totiž robil takmer 70 rokov z tisícok ľudí osoby bez štátnej príslušnosti. Ide o 111 indických enkláv v Bangladéši a 51 bangladéšskych enkláv v Indii. Ich materské krajiny teraz nad nimi prevezmú plnú politickú suverenitu.

Dané enklávy - územia jedného štátu obklopené územím inej krajiny - prestanú po polnoci na základe uzavretej dohody oficiálne existovať a vyše 50.000 osôb bude môcť využívať občianske výhody, napríklad zdravotnú starostlivosť či vzdelávanie.

Vznik týchto enkláv sa viaže na majetnícke zmluvy uzavreté medzi miestnymi panovníkmi pred storočiami. Enklávy prestáli aj rozdelenie indického subkontinentu v roku 1947 po britskej nadvláde i vojnu o nezávislosť Bangladéša v roku 1971.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.