Amnesty: Maďarsko sa snaží zbaviť povinnosti postarať sa o utečencov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Budapešť 31. júla (TASR) - Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International sa obrátila vo štvrtok listom na poslancov maďarského parlamentu so žiadosťou, aby iniciovali preverenie novely azylového zákona na ústavnom súde.

Agentúra MTI uviedla, že podľa Amnesty môže táto novela, vstupujúca do platnosti 1. augusta, viesť k situácii, keď všetkých žiadateľov o azyl prichádzajúcich zo susedných balkánskych krajín môžu odmietnuť a vrátiť do Srbska. Navyše, výstavbou zábran na maďarsko-srbských hraniciach, ktorá sa začne v týchto dňoch, bráni Maďarsko vstupu utečencov a migrantov na svoje územie.

Amnesty International označila tieto kroky za "zle maskovaný pokus" o to, aby sa Maďarsko pokúsilo zbaviť povinnosti chrániť a postarať sa o utečencov, vyplývajúcej z národných i medzinárodných záväzkov.

Maďarská vláda 22. júla vydala zoznam krajín, ktoré sú v zmysle zákona o štatúte utečencov bezpečnými krajinami pôvodu a bezpečnými tretími krajinami. Na tomto zozname figurujú aj štáty západného Balkánu, odkiaľ prichádza do Maďarska najviac ilegálnych prisťahovalcov.

Podľa vládneho nariadenia ak žiadateľ o štatút utečenca pochádza z krajiny uvedenej na zozname bezpečných štátov, má možnosť v azylovom procese individuálne dokázať, že jeho krajina nespĺňa podmienky bezpečnej krajiny pôvodu.

V prípade, že migrant pricestoval do Maďarska cez bezpečnú tretiu krajinu, v azylovom procese bude mať umožnené dokázať, že v jeho prípade v krajine uznanej Maďarskom za bezpečnú tretiu krajinu nebola príležitosť na účinnú medzinárodnú ochranu.

Maďarský parlament koncom júna poveril vládny kabinet, aby vydal nariadenie obsahujúce zoznam bezpečných tranzitných krajín. Ak migranti pochádzajúci z rizikových krajín pricestujú do Maďarska cez bezpečné krajiny, v zmysle tohto nariadenia sa nemôžu uchádzať v Maďarsku o štatút utečenca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.