SDKÚ-DS: Nižšie dane by zvýšili zamestnanosť na Slovensku

Pavol Frešo, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 31. júla (TASR) - Zníženie a zjednodušenie daní - to je podľa opozičnej strany SDKÚ-DS recept, vďaka ktorému by mohlo byť na Slovensku viac pracovných miest a vyššie platy. A to nielen vo vybraných regiónoch, ale v celej krajine.

"Jednoduchý a prehľadný daňový systém, minimum výnimiek a nízke sadzby sú ideálnym receptom na vyššiu zamestnanosť a rast platov. Nie je to žiadna teória, ale prax, ktorú sme pred desiatimi rokmi zažili na vlastnej koži. Preto by sme sa čím skôr mali vrátiť k overenému modelu a vylepšiť ho," uviedol v správe pre médiá predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Zjednodušenie daňového systému totiž podľa strany vytvára rovnaký priestor pre každého, kto podniká alebo pracuje. SDKÚ-DS je presvedčená, že regionálne výhody tým strácajú dôležitosť a zároveň sa minimalizuje úloha vlády pri zvýhodňovaní konkrétnych oblastí. Navyše, mnohokrát sa minie svojmu účinku. Ako uviedla strana, jediným výsledkom sú prijaté neúčinné zákony a minuté desiatky miliónov zo štátneho rozpočtu.

Ak by sa na Slovensku zjednodušil daňový systém a klesli by dane, podľa SDKÚ-DS by to ľudia okamžite pocítili vo svojich peňaženkách. "Prvým krokom musí byť návrat k rovnej 19-% dani. Zároveň by mal štát zaviesť paušál pre živnostníkov, aby svoj čas a prostriedky nemárnili na vedenie účtovníctva. Dôležitým krokom, ktorý výrazne pomôže vzniku nových pracovných miest v malých a stredných firmách, je polovičná, teda 9,5-% daň. Tú by platili do určitého počtu zamestnancov a do určitého obratu," priblížil predseda Sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ-DS Milan Roman.

Tieto kroky by mohla podľa strany nová vláda zrealizovať do pár týždňov od volieb. Následne musí nastať zásadná zmena v odvodoch a ich zníženie, zjednodušenie zakladania firiem a spružnenie pracovného práva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.