Aténsku burzu otvoria v pondelok, ministerstvo financií vydalo dekrét

Finančná burza v Aténach, archívne foto Foto: TASR/AP/Petros Giannakouris

Atény 1. augusta (TASR) - Grécku akciovú burzu v pondelok 3. augusta opäť otvoria. Stane sa tak po piatich týždňoch od uzatvorenia. Domáci investori však budú čeliť určitým obmedzeniam s cieľom zabrániť odlevu kapitálu z gréckych bánk. Oznámila to v piatok (31.7.) večer hovorkyňa burzy s tým, že ministerstvo financií už vydalo príslušný dekrét. Informovala o tom agentúra Reuters.

Aténska burza je zatvorená od 29. júna, keď grécka vláda musela v dôsledku masívnych výberov vkladov zatvoriť banky a zaviesť kapitálové kontroly, aby zabránila kolapsu bankového sektora. Burza sa mala pôvodne otvoriť v priebehu tohto týždňa, keďže Európska centrálna banka (ECB) dala na to súhlas, no tento krok bol niekoľkokrát odložený. Stále totiž chýbal ministerský dekrét a ako tento týždeň uviedla hovorkyňa burzy, banky ešte potrebovali vyriešiť určité technické záležitosti súvisiace s reštrikciami v obchodovaní pre domácich investorov.

Ministerstvo financií však dekrét, v ktorom stanovilo nové pravidlá obchodovania pre gréckych investorov, v piatok vydalo. "Potom, ako minister financií podpísal relevantný dekrét, vedenie aténskej akciovej burzy rozhodlo, že burza bude opätovne otvorená v pondelok 3. augusta," oznámila hovorkyňa.

Grécko predložilo ECB v rámci žiadosti o otvorenie burzy dva návrhy. Jeden počítal s otvorením bez akýchkoľvek limitov, druhý s obmedzeniami pre domácich investorov. ECB nakoniec súhlasila s druhým plánom. Na základe tohto návrhu grécki investori budú môcť kupovať akcie za hotovosť, no nebudú si môcť na kúpu akcií vybrať peniaze zo svojich účtov v domácich bankách. Tým by sa malo zabrániť odlevu kapitálu z bánk. Na zahraničných investorov sa žiadne reštrikcie vzťahovať nebudú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.