Hasiči v Jarovciach začali pôsobiť organizovane pred 135 rokmi

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 3. októbra (TASR) – Dobrovoľný hasičský spolok v Jarovciach (Önkéntes tüzoltó egyesület) vznikol pred 135 rokmi. TASR to povedal poslanec Mestskej časti Bratislava Jarovce, historik Juraj Hradský.

„Dobrovoľný hasičský spolok založil v roku 1880 učiteľ František Schultz, ktorý tak reagoval na tragédiu v obci, keď ju zasiahol nekontrolovateľný oheň“, uviedol Hradský.

Spolok mal vtedy 33 členov a finančne ho podporovalo 48 občanov Jaroviec. Podľa Hradského, ktorý informácie o histórii tejto prihraničnej obce, dnes súčasti hlavného mesta Bratislavy, zhrnul do knihy Jarovce, sa v zbore vyžadovala odvaha, statočnosť a disciplína. Preto nie každý, kto sa hlásil za člena, bol do spolku prijatý a pre porušenie povinností spomedzi seba neraz nezodpovedných členov vylúčili. Vo svojich začiatkoch zbor nedisponoval žiadnou hasičskou technikou a pomôckami. „V obci bolo 70 otvorených studní a tri väčšie močariny, ktoré boli napĺňané prirodzeným spôsobom – dažďovou vodou“, doplnil Hradský.

V Jarovciach sú dodnes zachované Stanovy Dobrovoľného hasičského spolku z 30. novembra 1892, ktoré boli schválené ministerstvom vnútra v Budapešti 19. októbra 1893. Nové dejiny Dobrovoľného požiarneho zboru v Jarovciach sa začali písať po roku 1947, keď na základe Parížskej dohody boli Jarovce, Rusovce a Čunovo pričlenené k Československu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.