Banky v auguste poskytli úvery na bývanie v objeme 407 miliónov eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 3. októbra (TASR) - V auguste tohto roka sa spomalilo úverovanie na Slovensku. Banky poskytli klientom úvery na bývanie v celkovej hodnote 407 miliónov eur, čo je druhé najnižšie číslo v tomto roku. Stále je to však medziročne o desatinu viac. Banky by však mohli prekvapiť na prelome októbra a novembra. Vo svojej aktuálnej analýze to predpokladá spoločnosť Fincentrum.

"Naďalej očakávame veľmi silný záver roka. Za prvých osem mesiacov si klienti požičali 3,7 miliardy eur, čo je medziročný nárast o 10 %," skonštatoval senior analytik spoločnosti Peter Világi. Podľa jeho slov úrokové sadzby zostávajú rekordne nízke a ceny nehnuteľností naďalej stagnujú. "Podmienky na financovanie bývania sú teda stále priaznivé," hodnotí Világi.

Počas letných prázdnin zostal neprekonaný aj doterajší rekord priemernej úrokovej sadzby vo výške 2,42 % z júna tohto roka. "Je celkom možné, že ak sa túto hranicu v roku 2015 ešte podarí prekonať, tak to bude len veľmi tesne. Podmienky platné v júni boli totiž o niečo výhodnejšie ako v súčasnosti. Banky však môžu prekvapiť na prelome októbra a novembra, kedy bude vrcholiť jesenná hypotekárna kampaň," očakáva Világi.

Úrokové sadzby by však podľa Fincentra už výraznejšie klesať nemali. "Aj napriek novým jesenným kampaniam bánk sme sa k najnižšej úrokovej sadzbe 1,49 % ročne platnej do 1. júla nevrátili. Stále je však reálne získať úver na bývanie s úročením 1,8 % až 2 % ročne pri trojročnej fixácii a výške úveru do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti," uviedol Világi.

Momentálne sa podľa neho nedá očakávať ani skorý nárast úrokových sadzieb. Do Európy sa totiž vrátila deflácia. V septembri ceny v eurozóne klesli o 0,1 %. A to napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) pumpuje do ekonomiky 60 miliárd eur mesačne a úrokové sadzby sú takmer nulové. Dôvodom sú klesajúce ceny energií. "Vyzerá to tak, že inflačný cieľ ECB tesne pod dvomi percentami sa tak skoro dosiahnuť nepodarí. Momentálne sa hovorí až o roku 2018. Preto centrálna banka úrokové sadzby zvyšovať nebude a očakáva sa, že aktuálne tlačenie peňazí tiež nebude posledné," predpokladá analytik.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.