Viaceré pamiatky na území Nitry potrebujú rekonštrukciu

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 9. októbra (TASR) – Takmer dve desiatky pamiatok a umeleckých diel na verejných priestranstvách i v depozitároch v Nitre by potrebovali zásah reštaurátora a obnovu. Vyplýva to z materiálu, ktorý zverejnila radnica a o ktorom pred časom rokovalo aj nitrianske mestské zastupiteľstvo. V meste sa v súčasnosti nachádza celkovo 87 objektov národných kultúrnych pamiatok a 107 objektov zaradených do evidencie pamätihodností. Podľa údajov, ktoré zverejnila nitrianska radnica, by viaceré z nich akútne potrebovali odbornú údržbu.

Je medzi nimi napríklad 11 umeleckých diel, ktoré sa nachádzajú na priestranstvách hlavne v centrálnej mestskej zóne. V šiestich prípadoch ide o kamenné kríže z 18. až 19. storočia, z ktorých väčšina je po neodbornom reštaurovaní v minulosti v zlom stave. Obnovu by podľa odboru kultúry na mestskom úrade potrebovali aj sochy svätého Jána Nepomuckého pri Župnom dome a na sídlisku Chrenová. Nevyhnutnú údržbu však potrebuje aj Pamätník padlých hrdinov v I. svetovej vojne v mestskom parku, Pamätník víťazstva od akademického sochára Tibora Bártfaya či plastika Tri klasy od sochára Alexandra Vika.

Mesto je okrem týchto pamiatok vlastníkom aj viacerých originálov sôch a ich podstavcov. Časť originálov je konzervovaná a umiestnená vo vestibule mestského úradu a časť v skladoch a depozitároch. Ide o rôzne sochy zobrazujúce väčšinou svätcov, je však medzi nimi napríklad aj socha Lenina od Tibora Bártfaya. Podľa zámerov radnice by sa tieto diela mohli stať časom súčasťou lapidária, ktoré by malo v budúcnosti vyrásť v areáli Martinského vrchu.

Ďalšie pamiatky, ktoré by potrebovali renováciu, sa nachádzajú v sklade mestského úradu. Ide o rôzne, často vzácne stredoveké a väčšinou kamenné vyobrazenia erbu mesta Nitra. Podľa radnice je ešte pred ich reštaurovaním potrebné vykonať umelecko-historický výskum, ktorý dokáže datovať a bližšie určiť ich pôvod. Predpokladaná celková suma na opravu, reštaurovanie a konzervovanie týchto diel je podľa magistrátu vo výške približne 75.000 eur. „Plán ďalšieho postupu ich obnovy bude použitý ako podklad pri spracovaní rozpočtu mesta Nitry v kapitole odboru kultúry na najbližšie roky,“ informovala radnica.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.