Priekopník absurdnej drámy Harold Pinter by mal 85 rokov

V roku 1930 sa narodil britský dramatik HAROLD PINTER, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 2005. Foto: TASR/AP

Londýn/Bratislava 10. októbra (TASR) – Svetoznámy britský dramatik, básnik, herec a politický aktivista Harold Pinter by sa v sobotu 10. októbra dožil 85 rokov.

Laureát Nobelovej ceny za literatúru (2005) bol považovaný za najvýznamnejšieho predstaviteľa britskej drámy druhej polovice 20. storočia. Bol autorom svetoznámych diel ako Správca, Narodeniny, Návrat domov alebo Krajina, ovplyvnených absurdným divadlom. Ako angažovaný intelektuál verejne vystupoval proti vojenským zásahom a konfliktom.

Harold Pinter sa narodil 10. októbra 1930 v britskom Londýne v chudobnej židovskej rodine. Záujem o literatúru a divadlo ho priviedol ku krátkemu štúdiu na Kráľovskej akadémii dramatických umení. Literárnu dráhu zahájil ako autor veršov pod pseudonymom Harold Pinta, neskôr si zvolil iný pseudonym David Baron pre svoju hereckú kariéru. Divadelnej réžii sa začal venovať na sklonku 60. rokov minulého storočia a od roku 1973 pracoval ako režisér v britskom National Theatre. V jeho súkromí nahradila v roku 1980 v úlohe manželky herečku Vivien Merchantovú spisovateľka Antonia Fraserová.

Drámy Harolda Pintera, prezývané aj "komédie hrozby", sú ovplyvnené absurdným divadlom Samuela Becketta a zároveň majú desivé rysy tvorby Franza Kafku. Jeho medzinárodne úspešné divadelné hry Správca, Narodeniny, Návrat domov, Krajina, Ticho či Zrada sa zaoberajú pokrivenými a vyhrotenými medziľudskými vzťahmi. Okrem hier Pinter vytvoril, alebo sa podieľal i na 22 filmových scenároch.

Haroldovi Pinterovi udelila švédska Kráľovská akadémia vied 13. októbra 2004 v Štokholme Nobelovu cenu za literatúru za rok 2005. Foto: TASR/AP

Britský dramatik ovplyvnil moderné poňatie divadla, ale povestný bol i svojimi radikálnymi politickými názormi. Udelenie Nobelovej ceny za literatúru v roku 2005 mu poskytlo platformu pre ostrú verejnú kritiku vojny v Iraku, odsúdil i bombardovanie bývalej Juhoslávie a inváziu do Afganistanu.

Harold Pinter zomrel 24. decembra 2008 v rodnom Londýne vo veku 78 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.