Kozák po prehre s Bielorusmi: Do tretice sa už postupový sen naplní

Tréner Ján Kozák (Slovensko) na tlačovej konferencii po kvalifikačnom zápase C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Slovensko prehralo 0:1. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 10. októbra (TASR) - Posledný domáci zápas kvalifikácie na finálový turnaj EURO 2016 do Francúzska slovenskí futbalisti prehrali v piatok v Žiline s Bieloruskom 0:1. Po septembrovej domácej remíze 0:0 s Ukrajinou im tak nevyšiel ani druhý pokus o vytúžený historický postup na ME. Reprezentačný tréner Ján Kozák je ale presvedčený, že do tretice sa už postupový sen naplní a jeho ekipa vyhrá v Luxembursku v záverečnom 10. kole C-skupiny.

Z nej si ako prvý zabezpečil postup na šampionát obhajca titulu Španielsko po piatkovej výhre doma s Luxemburskom 4:0. Slováci si musia počkať, keďže v skupine zaknihovali druhú prehru. Domáci veľmi chceli, ale narazili na mimoriadne disponovaného súpera, ktorý ustál aj vylúčenie kapitána Aleksandra Martynoviča v 65. minúte. Hrali nervózne, nedostali sa v prvom polčase do zápasu, súper dal gól zo štandardnej situácie a v druhom dejstve prežil mohutný slovenský tlak.

Tréner Slovenska Ján Kozák v kvalifikačnom zápase C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Napriek piatkovej prehre, ktorá na hráčov ešte viac zvýši tlak, Kozák verí, že v Luxembursku Slováci zvíťazia a vytúžený postup spečatia. Majú totiž tromfy stále vo vlastných rukách, na ME ich posúva akékoľvek víťazstvo v pondelok na štadióne Josyho Barthela. Slováci majú pri rovnosti 19 bodov s treťou Ukrajinou stále lepšiu pozíciu, s týmto súperom majú totiž navrch pri porovnaní bilancie zo vzájomných súbojov. V prípade, že Španielsko vyhrá v Kyjeve, postúpia Slováci na šampionát bez ohľadu na výsledok ich súboja v Luxemburgu.

Kozák pri hodnotení priznal, že jeho tím v prvom polčase hral zle, resp. že ho výber kolegu Alexandra Chackeviča prekvapil. "Hral s viacerými ofenzívnymi hráčmi z BATE Borisov. Súper dobre skracoval a zužoval ihrisko a prvý polčas nás nepustil do hry. Dobre napádali, my sme neboli istí na lopte a my sme sa z toho nevedeli dostať. Prvý polčas bol z našej strany skutočne zlý. Dali gól zo štandardky a to ich povzbudilo, lebo zistili, že tu môžu uhrať dobrý výsledok. Nevedeli sme sa presadiť v krídelných priestoroch. V druhom polčase to bolo lepšie, a najmä po vylúčení ich hráča sme sa dostali do tlaku. Ale v závere sme už hrali v kŕči. Bielorusi hrali vynikajúco a prekvapili aj mňa, hoci som upozorňoval, že hrajú dobrý futbal. Treba rešpektovať silu súpera, hral mimoriadne dobre, takto som ešte nevidel hrať bieloruské mužstvo a to som odsledoval dosť ich zápasov. My sme prispeli k tomu tým, že najmä v prvom polčase sme k nim nepristupovali a dovolili sme im chytiť sa. Potom sme si vypracovali aj šance, ale pod tlakom sa góly dávajú ťažko," hodnotil 61-ročný tréner SR.

Tréner Ján Kozák: Prvý polčas sme nezvládli

Tím kapitána Martina Škrtela pôsobil nervózne, až v kŕči, bol pod psychickým tlakom a zlyhával najmä v zakončení. Je nepríjemným faktom, že už tri kvalifikačné zápasy neskóroval. Po zápase v kabíne síce žiadne ostré slová nepadali, ale mobilizácia pred Luxemburskom je zjavná: "Nebolo treba veľa rozprávať, nakoľko bolo veľké sklamanie. Chlapci vydali všetky sily. Aj fantastické obecenstvo to vycítilo, že sme to neodflákli. Máme ale skúsených hráčov, ktorí už zažili aj prehry. Táto prehra prišla v nevhodný čas, ale prišla. Myslím si však, že sa s tým vyrovnáme a postupové oslavy dosiahneme o tri dni. Prehrali sme zápas, ale život ide ďalej. Mužstvo má silu a charakter. Musíme dobre zregenerovať, rozoberieme si to a verím, že sa to podarí. Máme skúsených hráčov, ktorí zažili aj prehry," dodal tréner SR.

Slováci boli v podobnej situácii aj v roku 2009. V predposlednom zápase v boji o MS 2010 v JAR doma prehrali so Slovinskom 0:2, hoci im stačila remíza. Rozhodlo sa tak až úplne na koniec v Chorzówe, kde zdolali Poľsko 1:0 a pod koučom Vladimírom Weissom slávne postúpili na prvé veľké podujatie. Slovenský fanúšik verí, že ak aj Kozákovcom nevyšiel druhý pokus, do tretice bude všetko dobré v Luxemburgu, kde sa bude hrať v pondelok 12. októbra (20.45 h). "Luxemburský futbal napreduje a posúvajú sa čoraz vyššie. V ich domácom prostredí to nebude jednoduché, ale myslím, že naši chlapci majú takú kvalitu a skúsenosti, že ten zápas zvládneme," zdupľoval Kozák.

Tréner Ján Kozák: Oslavy musíme odložiť o 3 dni

.

Slovenskí futbalisti pózujú pred kvalifikačným zápasom C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Hore zľava Tomáš Hubočan, brankár Matúš Kozáčik, Dušan Švento, Martin Škrtel, Kornel Saláta a Juraj Kucka. Dole zľava Michal Ďuriš, Róbert Mak, Vladimír Weiss ml., Marek Hamšík a Viktor Pečovský. Foto: TASR - Michal Svítok

Bieloruský futbalista Stanislav Dragun (č.2) sa teší so spoluhráčmi po svojom góle v kvalifikačnom zápase C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Slovenskí futbalisti Michal Ďuriš (vľavo) a Marek Hamšík v kvalifikačnom zápase C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Kapitán Bieloruska Alexandr Martynovič (dole) fauluje slovenského futbalistu Michala Ďuriša v kvalifikačnom zápase C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Alexandr Martynovič dostal červenú kartu. Foto: TASR - Michal Svítok

Brankár Matúš Kozáčik (Slovensko) a Michail Gordejčuk (Bielorusko) v kvalifikačnom zápase C - skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Bielorusko v Žiline, 9. októbra 2015. Foto: TASR - Radovan Stoklasa