Príliv migrantov do Maďarska sa po zatvorení hraníc prakticky zastavil

Maďarskí vojaci počas výstavby plotu na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Ásotthalom, 184 km juhovýchodne od Budapešti, archívne foto. Foto: TASR/AP

Budapešť 19. októbra (TASR) - Príliv ilegálnych migrantov do Maďarska sa po piatkovom uzatvorení zelenej hranice s Chorvátskom prakticky zastavil. V nedeľu polícia riešila už iba prípad 41 ilegálnych migrantov pri hraniciach so Srbskom, pri chorvátskych hraniciach nezadržali žiadneho. V maďarskej verejnoprávnej televízii to uviedol poradca tamojšieho predsedu vlády György Bakondi.

Podľa jeho slov zábrany na hraniciach so Srbskom a s Chorvátskom fungujú na primeranej úrovni, pričom bezpečnosť hraníc zaručujú potrebné sily a prostriedky.

Ochrana zelenej hranice s Chorvátskom, ktorá je dlhá 348 kilometrov a veľmi komplikovaná, nie je podľa Bakondiho jednoduchá. Na mnohých miestach tvorí hranicu rieka, kde nebolo možné postaviť zábrany. Na takýchto úsekoch zabezpečujú ochranu jednotky vojakov a polície.

Českí a slovenskí vojaci, ktorí prišli do Maďarska, nie sú nasadení na ochranu hraníc s Chorvátskom. Zúčastnia sa spoločného cvičenia s príslušníkmi maďarských ozbrojených síl, ktorého cieľom je práve zvládnutie masovej migrácie. "Dôraz je práve na tom, aby sme symbolicky ukázali Európskej únii a iným štátom, že Vyšehradská štvorka dokáže spoločne postrážiť schengenské hranice," dodal Bakondi.

Maďarské orgány v piatok o polnoci uzatvorili zelenú hranicu s Chorvátskom a v záujme ochrany hraníc pred migrantmi od soboty sprísnili aj kontrolu na hraniciach so Slovinskom. Úsek hranice so Srbskom, ktorú prekročila dovtedy najmohutnejšia vlna migrantov smerujúca najmä do Rakúska a Nemecka, uzatvorili už 15. septembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.