Komunistická strana v Číne zakázala funkcionárom golf aj obžerstvo

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Peking 22. októbra (TASR) - Čínska vládnuca komunistická strana zakázala svojim funkcionárom hranie golfu a nadmernú konzumáciu jedál a nápojov. Tieto aktivity zaradila na už existujúci zoznam prehreškov, ktoré majú zamedziť korupčným praktikám straníckych a štátnych činiteľov, oznámila dnes agentúra Reuters.

"Nová úprava predpisov výslovne zaraďuje extravagantné jedenie a pitie, ako aj hranie golfu medzi porušenia straníckej disciplíny," uvádza sa v správe štátnej tlačovej agentúry Sinchua.

Sprísnené boli aj pravidlá v oblasti sexuálneho správania. Kým doterajšie znenie straníckeho kódexu zapovedalo funkcionárom len milenecké vzťahy a mimomanželskú súlož, nová úprava zakazuje akékoľvek "nevhodné" sexuálne kontakty.

Aktualizovaný etický kódex, záväzný pre všetkých 88 miliónov členov komunistickej strany, vystríha funkcionárov pred vytváraním klík a pred extravagantným životným štýlom a vyzýva ich, aby neuprednostňovali osobné a rodinné záujmy pred verejným blahom.

Čínsky prezident a generálny tajomník komunistickej strany Si Ťin-pching vedie od svojho nástupu k moci rozsiahlu kampaň voči korupcii, ktorej už padlo za obeť množstvo predstaviteľov na vyšších i nižších úrovniach moci.

Podľa kritikov si prezident týmto spôsobom upevňuje osobné postavenie a zbavuje sa potenciálnych mocenských konkurentov. Protikorupčná kampaň vychádza v ústrety náladám čínskej verejnosti, ktorá je pobúrená výstredným životným štýlom časti funkcionárov a úradníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.