OĽaNO chce sviatky zo stredu týždňa presúvať na piatok

Na snímke Igor Matovič Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 22. októbra (TASR) - Ak deň vybraného štátneho sviatku alebo sviatku pripadá na utorok, stredu či štvrtok v pracovnom týždni, mal by sa presunúť na piatok ako deň pracovného pokoja. V novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch to navrhujú poslanci OĽaNO. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na novembrovej schôdzi.

Obyčajní si od zmeny sľubujú pozitívny vplyv na rast HDP, efektivitu podnikania, produktivitu práce, rozvoj domáceho cestovného ruchu a lepšiu pohodu zamestnancov a ich rodín. Prijatím návrhu zákona sa podľa nich SR priblíži na úroveň štátov, ktoré už obdobnú právnu úpravu majú zavedenú desaťročia v podobe tzv. "bank holiday". "Rozdelením sviatku a voľna by podľa predpokladov malo dôjsť aj k pozitívnejšiemu vnímaniu sviatku samotného, keď napríklad v stredu 17. novembra si ľudia podvečer na námestí pripomenú udalosti novembra'89 a hneď v piatok toho istého týždňa budú opäť v dobrom na 17. november 1989 spomínať, lebo si budú užívať voľný deň so svojou rodinou či priateľmi," uvádza klub OĽaNO v dôvodovej správe.

V súlade s kresťanskými tradíciami však nenavrhujú tento systém použiť v prípade cirkevných sviatkov. Odchýlky majú platiť v prípade 29. augusta, čo je štátny sviatok pri príležitosti Výročia SNP. "Ak tento dátum pripadne na utorok, nemožno ho presunúť na piatok toho istého týždňa, keďže v takom prípade bude v piatok iný štátny sviatok, a to 1. september (Deň Ústavy SR)," vysvetľuje OĽaNO. Voľno za Výročie SNP sa tak má presunúť na predchádzajúci piatok.

Vzhľadom na grafikon verejnej dopravy, otváracích hodín prevádzok či vyučovacích hodín na školách Obyčajní navrhujú previesť zmeny plošne a jednotne na celom území Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.