Sekera asistoval, Chára odohral 1200.zápas a priblížil sa k Mikitovi

Hráč New York Islanders Jaroslav Halák a Loui Eriksson z Boston Bruins počas zápasu, 23. októbra 2015. Foto: TASR/AP

New York 24. októbra (TASR) - V šiestich zápasoch zámorskej NHL v noci na sobotu sa predstavili piati slovenskí hokejisti, bodovo sa z nich presadil iba Andrej Sekera. Obranca Edmontonu si v domácom zápase s Washingtonom pripísal štvrtú asistenciu v sezóne, Oilers však podľahli súperovi 4:7.

Hviezdou súboja bol ruský útočník hostí Alexander Kuznecov. Blysol sa prvým hetrikom v kariére, ku ktorému pridal aj dve asistencie. "Skvelý pocit, ďakujem aj spoluhráčom. Dôležitejší je však pre mňa úspech tímu. Som rád, že sme vyhrali. Máme za sebou ťažké zápasy, zvládli sme ich," povedal pre zámorské médiá Kuznecov, ktorý mal vo svojej nováčikovskej sezóne 2014/15 bilanciu 11 gólov a 26 asistencií.

Prvú prehru v novom ročníku zaznamenal Jaroslav Halák, jeho New York Islanders nestačili v Brooklyne na Boston (3:5). Slovenský brankár kryl 21 z 25 striel hostí, piaty gól inkasovali "ostrovania" v závere do prázdnej bránky pri neúspešnej power play. Domáci vyhrali prvú tretinu 2:1, ale potom Bruins kontrovali štyrmi gólmi a bolo rozhodnuté. "Nehrali sme dobre. Prehrali sme veľa osobných súbojov a to nie je to, kto sme," poznamenal kapitán Islanders John Tavares.

Bruins vyhrali aj tretí zápas na klziskách súperov a v tabuľke Východnej konferencie poskočili na 10. miesto. Duel bol špeciálny pre ich slovenského kapitána Zdena Chára. Tridsaťosemročný obranca nastúpil na svoj jubilejný 1200. zápas v profiligovej kariére, paradoxne proti tímu, ktorý ho v roku 1996 do NHL draftoval. Z hokejistov spod Tatier odohral v súťaži viac duelov len Stan Mikita (1394).

Detroit v zostave aj s Tomáš Tatarom prehral v Calgary 1:2. Red Wings neudržali tesný náskok a inkasovali 72 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Hviezdou záveru bol obranca Mark Giordano, ktorý najskôr prihral na vyrovnávajúci gól a potom sám v predĺžení rozhodol. "Po sérii prehier sme si niečo povedali v kabíne, Mark sa pripojil tiež. Príliš veľa nerozpráva, takže sme vedeli, že to musíme brať vážne. Dnes nás priviedol k víťazstvu," pochválil svojho spoluhráča útočník Joe Colborne. Tatar odohral takmer 15 minút, s piatimi strelami bol najaktívnejším hráčom hostí. Jeho krajan a spoluhráč Tomáš Jurčo už piatykrát v sezóne sledoval zápas iba z tribúny ako zdravý náhradník.

Historické tabuľky prepísal Montreal. Canadiens deklasovali Buffalo na jeho ľade 7:2 a stali sa len druhým tímom v histórii NHL, ktorý vyhral prvých osem zápasov v sezóne v riadnom hracom čase. Kanadský tím je dve výhry od vyrovnania rekordu 10-0-0, ten predtým dosiahli práve domáci Sabres (2006/07) a Toronto Maple Leafs (1993/94). Zápas vyšiel ruskému obrancovi Andrejovi Markovovi, ktorý dal gól a pridal k nemu tri asistencie. Finálná prihrávka na gól Maxa Paciorettyho v 52. minúte bola pre Markova okrúhlym 500. bodom v kariére.

Hráči Los Angeles zvíťazili nad Carolinou 3:0. Autora dvoch gólov Tylera Toffoliho podporil v bránke Jonathan Quick, ktorý vychytal 38. čisté konto v kariére. Jeho slovenský spoluhráč Marián Gáborík sa nepresadil, za 13:37 min mal v štatistikách dve strely a trest za držanie.

výsledky NHL:

BUFFALO SABRES - MONTREAL CANADIENS 2:7 (0:1, 2:3, 0:3)
Góly:
25. Moulson (Reinhart, Franson), 32. O'Reilly (Franson) - 15. Weise (Subban, Fleischmann), 21. Gallagher (Plekanec, Subban), 34. Mitchell (Subban, Markov), 39. Markov (Plekanec), 41. Gallagher (Pacioretty, Markov), 52. Pacioretty (Markov, Plekanec), 56. Weise (Markov, Desharnais). Brankári: Johnson - Condon, strely na bránku: 36:26, 18.214 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)
Góly:
15. Bailey (Tavares, Strome), 16. Cizikas (Boychuk, Martin), 59. Hickey - 10. Connolly (Marchand, Bergeron), 37. Kemppainen (Spooner), 39. Pastrňák (Eriksson), 49. Spooner (Kemppainen), 58. Krejčí (Eriksson, McQuaid). Brankári: HALÁK - Gustavsson, strely na bránku: 26:26, 13.113 divákov.

WINNIPEG JETS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:4 pp (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Góly:
17. Ehlers (Scheifele, Perreault), 31. Stafford (Lowry, Burmistrov), 42. Wheeler - 13. Coburn (Johnson), 28. Paquette (Condra, Hedman), 32. Namestnikov (Paquette, Hedman), 61. Palát (Stamkos, Hedman). Brankári: Pavelec - Bishop, strely na bránku: 36:31, 15.294 divákov.

CALGARY FLAMES - DETROIT RED WINGS 3:2 pp (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)
Góly:
12. Giordano (Gaudreau, Hudler), 59. Colborne (Giordano, Hudler), 64. Giordano (Gaudreau, Monahan) - 8. Nyquist (Zetterberg, Kronwall), 13. Smith (Larkin, Pulkkinen). Brankári: Hiller - Howard, strely na bránku: 40:29, 19.158 divákov.

EDMONTON OILERS - WASHINGTON CAPITALS 4:7 (2:3, 2:3, 0:1)
Góly:
11. Pouliot (Jakupov, McDavid), 15. Klinkhammer (Hall, Nugent-Hopkins), 21. McDavid (SEKERA, Letestu), 35. Nugent-Hopkins (Slepyšev) - 4. Kuznecov (Oshie, Ovečkin), 13. Bäckström (Carlson, Oshie), 20. Johansson (Williams, Bäckström), 27. Kuznecov (Carlson, Orpik), 30. Burakovsky (Kuznecov, Ovečkin), 32. Williams (Niskanen, Kuznecov), 57. Kuznecov (Burakovsky, Carlson). Brankári: Nilsson (32. Talbot) - Grubauer, strely na bránku: 23:26, 16.839 divákov.

LOS ANGELES KINGS - CAROLINA HURRICANES 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly:
12. Toffoli (Ehrhoff, Lucic), 49. Kopitar (Pearson), 58. Toffoli (Lucic, McNabb). Brankári: Quick - Ward, strely na bránku: 28:40, 18.230 divákov.

Slováci v akcii:
Zdeno Chára (Boston) 24:15 0 0 0 +1 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 14:51 0 0 0 0 5 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 13:37 0 0 0 0 2 2
Andrej Sekera (Edmonton) 20:33 0 1 1 +2 0 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 57:42 4/25 84,0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/