V Uhrovci je počas tohto víkendu celonárodná spomienka na Ľ. Štúra

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v obci Uhrovec. Hoci prvá písomná zmienka o obci Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou pochádza z roku 1258, jej vznik spájajú historici so vznikom Uhorského kráľovstva na prelome 10. a 11. storočia. Najvýznamnejšími rodákmi Uhrovca sú Ľudovít Štúr a Alexander Dubček, ktorí sa zhodou okolností narodili v rovnakom dome, kde je dnes sídlo múzea. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Uhrovec 24. októbra (TASR) - Obec Uhrovec (okres Bánovce nad Bebravou) sa počas dnešného dňa a nedele (25.10.) stane dejiskom celonárodnej spomienky pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Jej súčasťami budú turistický výstup na Rokoš, divadelné predstavenie, prehliadka novozriadenej expozície v rodnom dome slovenského národného buditeľa či evanjelické služby božie. Organizátorom podujatia, nad ktorým prevzali záštitu predseda vlády SR Robert Fico a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, je obec Uhrovec.

Celonárodná spomienka sa začne o 9.00 h turistickým výstupom z Uhrovského Podhradia na Rokoš, kde bude pokračovať odhalením pamätnej tabule pri príležitosti 200. výročia Ľudovíta Štúra. Podujatie v tento deň spestria futbalový a stolnotenisový turnaj, vystúpenie ľudovej hudby a folklórnych skupín, jeho súčasťami budú aj slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže Štúrova esej 2015, historický sprievod na Námestí Ľudovíta Štúra a kultúrny program pod názvom Zatykač na Ľ. Štúra.

Slávnostné zhromaždenie pri pamätníku Ľudovíta Štúra sa začne o 14.00 h. V rámci neho odznejú slávnostné príhovory hostí, posolstvo mestám a obciam zo Štúrovho rodiska, Slovenská pošta odprezentuje pamätnú známku a Národná banka Slovenska (NBS) striebornú zberateľskú a obehovú pamätnú mincu. Program bude pokračovať prehliadkou rodného domu Štúra, ako i Alexandra Dubčeka, ktorú doplnia prezentácia tunajšej novozriadenej expozície, vystúpenia SĽUK a mužského speváckeho okteta Danubius Octect Singers. Program v prvý deň spomienky vyvrcholí slávnostnou akadémiou, divadelnou inscenáciou Orol tatranský v podaní Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena a slávnostnou recepciou.

Program podujatia v nedeľu 25. októbra sa začne o 9.30 h pietnou spomienkou na miestnom cintoríne a pokračovať bude evanjelickými službami božími v evanjelickom kostole. Popoludní opäť predvedie zvolenské divadlo inscenáciu Orol tatranský. Ukončenie celonárodnej spomienky naplánovala obec na 16.00 h. Sprievodným podujatím je výstava s názvom Míľniky Ľudovíta Štúra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.