Ovocinári podali žiadosti na ekosady s výmerou vyše 2000 hektárov

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 24. októbra (TASR)– Na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) prišli v tomto roku od ovocinárov na integrovanú produkciu v ovocných sadoch žiadosti na výmeru 2575,77 hektára (ha). Hlavným kritériom integrovanej produkcie je zníženie chemických postrekov o 50 % oproti konvenčnému pestovaniu ovocia. Výška ročnej podpory predstavuje pre intenzívne rodiace ovocné sady 671 eur/ha, pre mladé 420 eur/ha a pre ostatné 330 eur/ha. Na sady obhospodarované v integrovanom spôsobe je v Programe rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020 alokovaná suma 7,76 milióna eur.

"Program stanovuje podmienky a pravidlá, za akých môže pestovateľ v tomto systéme, ak ho dobrovoľne realizuje, poberať príslušnú výšku ročnej platby počas 5-ročného záväzku. Dodržiavať treba nariadenie Rady (ES) z roku 2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov, zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, ale aj počet jedincov ovocných druhov v ovocnom sade, čo je uvedené v nariadení vlády SR. Pestovatelia musia mať po skončení konverzie certifikovanú produkciu v kvalite 'bio'," informoval TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala.

Všetky žiadosti na integrovanú produkciu sa vzťahovali na intenzívne sady. Do tejto kategórie patria moderné sady s vysokými úrodami alebo udržiavané s dobrými alebo priemernými úrodami, s veľmi dobre alebo priemerne vybudovanou agrotechnikou, so zabudovanou závlahou a opornou konštrukciou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.