Víťaz volieb v Poľsku zvažuje koalíciu, ale aj menšinovú vládu

Predseda poľskej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski bozkáva ruku volebnej líderky PiS Beaty Szydlovej v sídle strany vo Varšave v nedeľu 25. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Varšava 26. októbra (TASR) - Poľská konzervatívna euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS) zváži spojenectvo s hnutím speváka, herca a publicistu Pawla Kukiza, ak sa po sčítaní hlasov odovzdaných v nedeľňajších parlamentných voľbách ukáže, že v Sejme nezískala jasnú väčšinu. Vo vysielaní Polsat News TV to dnes pripustil kandidát na funkciu ministra obrany v novej vláde Jaroslaw Gowin.

Podľa posledných, zatiaľ stále neoficiálnych výsledkov sčítania hlasov, zverejnených inštitútom IPSOS, získala PiS 37,7 percenta hlasov, na základe čoho by v 460-člennom parlamente mala obsadiť 232 miest.

Agentúra Reuters pripomína, že tieto predbežné odhady sú nižšie než predpokladaných viac ako 240 miest, ktoré PiS podľa prieskumov mala získať.

Hnutie Kukiz'15, ktoré získalo zrejme 8,7 percenta hlasov a tým aj 42 mandátov, označil Gowin za prirodzeného partnera PiS.

"Ja by som dal prednosť stabilnej spolupráci, a prvým prirodzeným partnerom (PiS) je pán Kukiz," spresnil. Ak by sa však Kukiz rozhodol inak, za najprijateľnejší scenár Gowin označil menšinovú vládu.

Kukiza a jeho hnutie vo voľbách podporili najmä mladší voliči nespokojní s politikou, jeho názory na sociálne témy sa pritom zhodujú s konzervatívnou a katolíckou stranou PiS.

Kukiz dnes pre rozhlasovú stanicu Radio Zet vyhlásil, že nemá v pláne vstúpiť do koalície, ale politickí komentátori sa domnievajú, že PiS bude v parlamente podporovať aspoň časť poslancov hnutia Kukiz'15.

Kukiz súčasne vyhlásil, že neverí v to, že "by tento (nastávajúci) Sejm vydržal štyri roky, lebo splnenie všetkých tých (predvolebných) sľubov by hraničilo so zázrakom".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.