Agentúra Moody's hrozí Rakúsku, že mu zníži rating o jeden stupeň

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Viedeň 26. októbra (TASR) - Agentúra Moody's Investors Services zatiaľ ponechala Rakúsku najvyššiu bonitu jeho štátnych dlhopisov AAA, ale Viedni pohrozila, že ak neurobí účinné nápravné opatrenia, o jedno A príde. Vážnosť úmyslu potvrdila agentúra zhoršením výhľadu krajiny zo stabilného na negatívny. Informuje o tom na svojom portáli denník Die Presse.

Minister financií Jörg Schelling signál agentúry označil "za budíček, aby sa zvýšilo tempo reforiem, ktoré musíme v rozhodujúcich oblastiach realizovať dôsledne".

Moody's hodnotí daňovú reformu ako počin správnym smerom. Na udržanie najvyššej úverovej bonity je však len prvým krokom. Podľa ministra zhoršenie výhľadu je vážnym varovaním, že nevyhnutnosť reforiem "v tejto krajine sa neberie dostatočne vážne". Preto sa teraz musí zvýšiť tempo realizácie opatrení, ktoré prispejú k udržateľnosti dôchodkového systému a zlepšeniu situácie na trhu práce.

Agentúra odôvodnila zhoršenie výhľadu rakúskej bonity tým, že hospodárstvo krajiny od roku 2012 rastie veľmi slabo, čo ohrozuje znižovanie štátneho dlhu v pomere k jej hrubému domácemu produktu.

Agentúry Standard & Poor's a Fitch už rating o jeden stupeň znížili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.