O exode štúrovcov vzniklo literárno-dokumentárne pásmo

Socha Ľudovíta Štúra v Parku Ľ. Štúra v Žiline Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 26. októbra (TASR) - Matica slovenská v Martine vydala v roku 2009 súbor literárno-dokumentárnych pásiem k jubileám spolkov a osobností pod názvom Ozveny minulosti. Ich autorom je literárny historik Michal Eliáš. Celkovo ich je 11 a jedno z nich je venované aj exodu štúrovcov z Bratislavy do Levoče v roku 1844.

Pásmo o vzbure slovenských študentov v Bratislave s dominantnou osobnosťou Ľudovíta Štúra má názov "Dunaju slovenský, už Ťa zanecháme". Je to pásmo pre dvoch moderátorov a dvoch recitátorov s použitím reprodukovanej alebo živej hudby, prípadne so spevokolom. O atmosfére a nálade medzi študentmi bratislavského lýcea koncom roku 1844 ich účastník Viliam Pauliny-Tóth neskôr v pamätiach napísal: "Boli to hrozné Vianoce, nerestný Štedrý večer - Kristus - syn Boha živého, narodil sa, aby nás spasil. On hlásal miluj svojich blížnych ako seba samého, on učil čo chceš, aby tebe iní činili, i ty čiň im to - a my na svätý deň jeho narodenia svätíme v horkom povedomí, že od predstavených našich celkom opak učenia Kristovho skusovať musíme, bo jediný tŕň v oku je im naša láska k národu, ktorou oduševňujú nás výtečné prednášky Štúrove. Avšak daromné námahy vaše, vy herostratovia a efialtesovia národa slovenského... Za Štúrom aj do pekla pôjdeme!"

Pre odvážlivcov to malo ďalekosiahle dôsledky. Stratili akademické štipendium, ktoré im počas štúdia zabezpečovalo bývanie a stravovanie za symbolickú cenu. Väčšina sa musela poradiť aj s rodičmi. A tí neboli nadšení. Študentská solidarita a nadšenie sú však neprekonateľné. Viacerí študenti vykonali zbierky medzi slovenskými vlastencami, a to najmä na Liptove a okolí Nitry a vyzbierali dostatočnú sumu, aby odvážlivci prekonali materiálny nedostatok aspoň v prvých mesiacoch štúdia v Levoči.

Z pásma sa dozvieme aj to, že "5. marca 1844 na veľkých vozoch zvolenských a bystrických furmanov odišli z Bratislavy Gemerčania. Ostavší štúrovci ich odprevádzali až do Ivanky. Šiesteho marca opustili 'blahé sídlo umění' ostatní študenti idúci cez Nitru, Trenčiansku, Turčiansku a Liptovskú župu do Levoče. (...) Odchádzali so Štúrovým odporúčaním na vlastencov pod Tatrami, aby ich privítali, zohriali, nachovali".

Štúr zostal v Bratislave. Už vtedy mal vysoké politické ciele a študentom bolo jasné, že pre slovenskú vec bude najužitočnejší tam. Dejiny slovenského školstva odvtedy nezaznamenali podobnú vzburu študentov proti vrchnosti, ktorá by bola dotiahnutá do konca a vyústila do protestného kolektívneho odchodu zo školy.
O exode štúrovcov z Bratislavy do Levoče vzniklo literárno-dokumentárne pásmo

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.