Organizovanie prehliadok má Kostol sv. Egídia viac otvoriť verejnosti

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Poprad 26. októbra (TASR) - Najcennejšia historická pamiatka v centre Popradu, Kostol sv. Egídia, bude pre verejnosť dostupná aj počas organizovaných prehliadok. Tie sa oddnes konajú pravidelne počas pracovných dní vždy o 14. hodine a budú v slovenskom a anglickom jazyku. "Vstupenky vo forme pohľadnice Kostola sv. Egídia sú dostupné v cene jedného eura alebo 1,5 eura v prípade drevenej pohľadnice. Avizovaný čas prehliadok je zatiaľ v skúšobnom režime nastavený do 30. novembra," informoval hovorca mesta Poprad Marián Galajda.

Kostol možno navštíviť aj mimo tohto času po predchádzajúcej dohode v Mestskej informačnej kancelárii (MIK) mesta Poprad. Minimálny počet osôb pre prehliadku kostola mimo času organizovaných vstupov je päť osôb. V MIK si môžu turisti zakúpiť aj vstupenky. "Kostol bolo predtým možné si pozrieť individuálne, v kaviarni vo zvonici dostali návštevníci kľúčik a mohli tak vojsť do vnútra. Tento systém sa však neosvedčil, pretože kostol ostával často otvorený. Režim sa preto zmenil a návštevníci Popradu už nemali možnosť si pozrieť tento svätostánok zvnútra. My sme sa rozhodli, že dáme turistom možnosť spoznať tento historický skvost nášho mesta prostredníctvom organizovaných prehliadok," priblížila vznik myšlienky riaditeľka MIK mesta Poprad Lucia Pitoňáková. MIK na túto činnosť oprávňuje živnosť sprievodcu cestovného ruchu. Počas organizovanej prehliadky je pripravený aj stručný popis pamiatky. "Uvidíme, aký bude o to záujem, budeme sa snažiť túto našu aktivitu spropagovať jednak u nás v kancelárii a rovnako aj pri kostole," zdôraznila Pitoňáková. Teší ju spolupráca s Rímskokatolíckym farským úradom v Poprade, ktorý o prehliadky prejavil záujem a dekan Ondrej Borsík vyšiel MIK maximálne v ústrety. Sám uvítal túto možnosť. "Kostol je pre ľudí, je to miesto sakrálne ale aj kultúrne, miesto pokoja, kde sa môžu ľudia na chvíľu upokojiť. Keby to záviselo len odo mňa, tak kostoly na území mesta Poprad by mohli byť otvorené neustále, aby tam ľudia mohli načerpať sily. Jediný problém je v tom, že by ich nemal kto strážiť a zaručiť, že sa pamiatkam v nich nič nestane. Je tu nebezpečenstvo vandalizmu a to nemôžeme riskovať," konštatoval Borsík. Je presvedčený, že keby boli kostoly otvorené stále, ľudia by sa v nich zastavili. "Teraz však zatiaľ nemáme inú možnosť, a tak som privítal spoluprácu s MIK Poprad, aby sme otvorili historicky najvzácnejší kostol v Poprade," dodal dekan. Vie si predstaviť, že by bola časom v kostoloch zavedená nejaká dobrovoľná služba, ktorá by priestory jednak strážila a na druhej strane aj sprístupnila. Organizačne je to však podľa neho veľmi náročné.

Kostol sv. Egídia je najcennejšou historickou pamiatkou, ktorá sa nachádza v strede mesta. Podľa legendy stála kedysi na jeho mieste, uprostred obrovských lesov, pútnická Kaplnka svätého Egídia. "Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že k severnej stene lode kostola bola kedysi pristavaná Kaplnka svätého Valentína, patróna všetkých zamilovaných. Žiaľ, dnes už neexistuje," dodal Galajda. Vznik kostola je datovaný do druhej polovice 13. storočia. V dávnej minulosti bol kostol konsekrovaný, o čom svedčia znaky posvätného pomazania stola hlavného oltára a dreva kríža na stenách kostola. V rokoch 1994 až 1998 bola reštaurovaná loď chrámu a ranogotický portál pri južnom vstupe do kostola. V roku 2008 vstavali do zrekonštruovanej barokovej skrine z 18. storočia organ. "Reštaurovanie kostola pomohlo odkryť súbor nádherných stredovekých nástenných malieb, ktoré stojí za to vidieť," zdôraznil Galajda s tým, že bohoslužby sa opäť konajú v kostole od roku 1998, aktuálne vždy v pondelok až piatok o 12. a každú nedeľu o 6. a 17. hodine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.