ČÍŽ: Štúrova tradícia je začiatkom modernej slovenskej existencie

Na snímke podpredseda Národnej rady NR SR Miroslav Číž. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 26. októbra (TASR) – V živote, diele i odkaze Ľudovíta Štúra máme možnosť nájsť mnohé odpovede na otázky dneška. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Miroslav Číž to uviedol v úvode dnešnej slávnostnej akadémie s názvom Ľudovít Štúr - Európan, národovec, reformátor, ktorá sa koná v priestoroch historickej budovy NR SR v Bratislave a je venovaná 200. výročiu narodenia vedúcej osobnosti národného hnutia v 19. storočí.

Vo svojom príhovore podpredseda parlamentu poukázal na to, že Štúr môže byť aj dnes inšpiráciou pri diskusii o tom, ako sa má robiť politika, čo znamenajú vízie i v tom, ako viesť intelektuálne debaty. Vyzdvihol aj fakt, že mnohé zo Štúrových myšlienok sa stali paralelami dneška. "Tak ako pred dvesto rokmi rezonoval pojem vlastenectva a zdravých hraníc vlastenectva, tak rezonuje aj dnes," uviedol podpredseda NR SR.

Číž vyzdvihol jedinečný prínos Štúra a jeho generácie pri formovaní pilierov súčasného slovenského národa. "Bojoval za to, že sa dnes môžeme oprieť o náš jazyk, kultúru, vzdelanie, sociálne väzby i rodinu," pripomenul. Poukázal aj na to, že bez úsilia a boja štúrovej generácie nie je vôbec isté, či by naša endita ožila. "Práve táto generácia a samotný Štúr obrátili záujem k nášmu priestoru, oni iniciovali zachovanie identity v ľudovom umení, architektúre, literatúre, morálke i náboženstve," pripomenul.

Štúr podľa Číža nespochybniteľne zanechal hlbokú stopu v myšlienkach slovenskej spoločnosti a už vo svojom období načrtol cesty, ktorými sa slovenská spoločnosť bude musieť uberať. "Tých ciest sme už prešli mnoho a veľa ciest nás ešte čaká, no práve vďaka Štúrovi vieme, odkiaľ kráčame," zdôraznil podpredseda NR SR.

Dnešná slávnostná akadémia sa v piatich tematických prednáškach venuje celistvému dielu Ľudovíta Štúra v kontexte jeho politických snáh, kodifikácie spisovného jazyka, vydavateľskej a osvetovej činnosti.

Podujatie zorganizovala Kancelária Národnej rady SR v spolupráci s Katedrou politológie a európskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Katedrou politológie a európskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Katedrou politológie a európskych štúdií Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.