Betónovou hrádzou na rieke Poprad porušili stavebný i vodný zákon

Pri obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa v jednej časti takmer úplne zabetónovali koryto rieky Poprad. Na snímke koryto rieky Poprad pri obci Andrejovka, naprieč ktorým vytvorili betonovú hrádzu a z ľavej strany zavalili balvanmi. Foto: TASR - Adriana Hudecová

Čirč/Prešov 27. októbra (TASR) – V prípade betónovej zátarasy na rieke Poprad v katastri obce Čirč, okres Stará Ľubovňa, už kompetentné orgány rozhodli. Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Miroslav Benko TASR potvrdil, že realizátor stavby, teda vlastník malej vodnej elektrárne, porušil jednak stavebný, ale aj vodný zákon. "Vlastníkovi hrozí pokuta od 700 do 66.300 eur. Výsledky kontroly vodoochranného dozoru sme odovzdali Okresnému úradu v Starej Ľubovni, ktorý rozhodne o výške pokuty," uviedol Benko.

Vlastník stavby zároveň musí urobiť určité úpravy, do konca roka je povinný predložiť OÚ v Prešove novú projektovú dokumentáciu. Akékoľvek ďalšie úpravy stavby však bude musieť následne konzultovať s orgánom štátnej vodnej správy. "Betónovú zátarasu urobili cez celé koryto rieky Poprad v danom úseku a tým, že musia urobiť novú projektovú dokumentáciu, musia vykonať aj búracie práce a tento betón zlikvidovať," upozornil Benko.

Podnet dostal úrad jednak od Slovenského rybárskeho zväzu i od Slovenského vodohospodárskeho podniku. Následnou kontrolou sa zistilo, že na prehradenie koryta rieky betónom vlastník vodnej elektrárne povolenie nemal. Štátny vodoochranný dozor trval od 9. septembra až do 7. októbra. Následne bol vyhotovený protokol a 22. októbra Okresný úrad v Prešove vydal rozhodnutie. V ňom vlastníkovi stavby uložil opatrenia, ktoré má voči tejto stavbe urobiť. Jedným z nich je aj uvedená nová projektová dokumentácia.

O výške pokuty však musí rozhodnúť Okresný úrad v Starej Ľubovni, najprv však prebehne ešte jedno konanie na úseku ochrany prírody a krajiny. Počas neho sa zistí, či bola touto stavbou spôsobená aj ekologická ujma na životnom prostredí. "Odborné stanovisko k tejto veci podá aj Štátna ochrana prírody, následne bude jasné, či a v akej miere došlo k ekologickej ujme na životnom prostredí. Tieto výsledky sú veľmi dôležité aj pre nás, aby sme dokázali určiť výšku pokuty. Pritom sa zohľadní napr. aj fakt, či už v minulosti vlastník stavby porušil zákon, prípadne spôsobil inú škodu na životnom prostredí. Určenie výšky pokuty je teda dlhodobejší proces," dodal vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Starej Ľubovni Ladislav Polák.

Vlnu nevôle vyvolala betónová hrádza najmä u rybárov. Na rieke Poprad medzi obcou Čirč a časťou Andrejovka ju vytvorili takmer cez celé koryto ešte v druhej polovici augusta, aby dokázali nahnať viac vody do tamojšej malej vodnej elektrárne. Rybári vidia problém predovšetkým v tom, že betónová hrádza sa vytvorila vo výške brehovej časti a prehradila takmer celé koryto rieky Poprad, ktorá je podľa nich lipňová rieka a je tu výskyt hlavátky a ďalších vzácnych rýb. Pokiaľ sa z tečúcej vody stane stojatá, vzniká bahenný a štrkový nános a tieto ryby môžu podľa miestneho rybárskeho zväzu do troch rokov vyhynúť. Takéto prehradenie rieky spôsobuje to, že sa na týchto miestach usadzuje kal a iný riečny materiál, ktorý škodí životu vo vodnom toku. Zároveň prekážka v koryte môže spôsobovať problémy pri povodniach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.