Africká únia informuje o masových hroboch, kanibalizme v Južnom Sudáne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Džuba 28. októbra (TASR) - Správa vyšetrovateľov Africkej únie (AÚ) uvádza, že v Južnom Sudáne boli objavené masové hroby, a píše o hrozných zločinoch spáchaných na civilistoch, vrátane núteného kanibalizmu.

Správu zverejnili v utorok večer a dnes o nej informovala tlačová agentúra AP. Spochybňuje tiež údajný pokus o prevrat, ktorého sa mal podľa obvinenia prezidenta Saalvu Kiira v decembri 2013 dopustiť bývalý viceprezident Riek Machar.

Vyšetrovatelia AÚ vedení bývalým nigérijským prezidentom Olusegunom Obasanjom zistili, že konflikt v Južnom Sudáne sa začal potýčkami medzi členmi prezidentskej stráže v hlavnom meste Džuba, po ktorých nasledovalo vládou organizované etnicky motivované zabíjanie civilistov a vojakov z kmeňa Nuer, druhého najpočetnejšieho v krajine.

Prezident Kiir je príslušník kmeňa Dinka, čo je najpočetnejší kmeň v Južnom Sudáne. Vodca povstalcov Malchar patrí ku kmeňu Nuer.

Agentúra AP s odvolaním sa na správu Africkej únie píše, že boli zadržané a zastrelené stovky mužov z kmeňa Nuer. Uvádza tiež, že páchatelia etnických čistiek svoje obete mučili, nútili ich napríklad jesť ľudské mäso.

Mocenský zápas medzi prezidentom Kiirom a jeho bývalým viceprezidentom Macharom prerástol koncom roka 2013 do vojenského konfliktu. V najmladšom štáte sveta, ktorý vznikol v júli 2011 odčlenením od Sudánu, odvtedy zahynuli desaťtisíce ľudí a približne dva milióny obyvateľov museli opustiť svoje domovy.

V auguste tohto roka podpísali obe strany mierovú dohodu, ktorá však nezastavila 20 mesiacov trvajúce boje medzi vládnymi a povstaleckými silami. Obe strany sa vzájomne obviňujú z porušovania prímeria, napísala agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.