Poprad určil priority v pláne sociálnych služieb do roku 2020

Na snímke Pavol Gašper, archívne foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 29. októbra (TASR) – Samospráva mesta Poprad vytvorila Komunitný plán sociálnych služieb na roky 2015–2020. Vypracovaný bol na základe Národných priorít rozvoja sociálnych služieb vyhlásených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V pláne sú zahrnuté štyri priority, a to zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb v súlade s potrebami cieľových skupín a komunít, podporiť prechod prijímateľov sociálnych služieb z inštitucionálnej starostlivosti na komunitnú starostlivosť, podporiť rozvoj sociálnych služieb dostupných pre osoby zotrvávajúce v priestorovo segregovanej lokalite s prítomnosťou koncentrovanej a generačne reprodukovanej chudoby a v neposlednom rade zvyšovať kvalitu poskytovaných sociálnych služieb.

"Sociálna práca v meste je oveľa širšia, než sú závery komunitného plánu a požiadavky, ktoré z prieskumu vyplývajú. Mali by sme sa však zaoberať predovšetkým zriadením stacionára pre vekovo mladšie skupiny, ďalej zriadiť denné centrum pre seniorov na sídlisku Juh, vytvoriť nízkoprahové denné centrum pre ľudí v nepriaznivej sociálnej situácii a ľudí bez prístrešia, týka sa to predovšetkým Matejoviec. Okrem toho potrebujeme zintenzívniť sociálnu prácu v teréne pre marginalizované rómske skupiny a v neposlednom rade rozšíriť kapacity sociálnych služieb vo všeobecnosti, čo súvisí so starnutím v našom meste," vymenoval ciele viceprimátor Popradu Pavol Gašper. Jedna z najvážnejších výziev pre samosprávu bude podľa neho aj zachovanie cenovej dostupnosti sociálnych služieb.

V decembri bude finalizovaný a zároveň predložený mestskému zastupiteľstvu aj ďalší dôležitý dokument pre popradskú samosprávu, a to program rozvoja mesta. "Ponímaný bude ešte v širších súvislostiach, je to rozsiahly dokument a práve s komunitným plánom sociálnych služieb a územným plánom ide o najdôležitejší dokument pri schvaľovaní akýchkoľvek grantových prostriedkov," dodal Gašper.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.