Do kín vstupuje Čakáreň, nový dokument Pala Korca

Z dokumentu Čakáreň. Foto: youtube.com

Bratislava 29. októbra (TASR) - K slovenským divákom sa dnes dostáva nový film režiséra Pala Korca Čakáreň. Dokument o veľkých a malých čakaniach prináša sedem príbehov reálnych žien, ktoré spája čakáreň na Hlavnej stanici v Bratislave.

Mladá burička, aktívna umelkyňa, závislá hráčka, vytrvalá tanečníčka, odovzdaná matka, alternatívna veriaca a osamelá starenka. Všetky príbehy sú skutočné a ich prechádzanie životom sa pretína práve v priestore železničnej stanice v hlavnom meste, rovnako ako vlaky, ktoré cez ňu prechádzajú a zastavujú tu. Práve toto miesto sa stane dejiskom ôsmeho príbehu - nečakanej oslavy radosti z pohybu.

Čakáreň nie je podrobným rozprávaním celoživotných príbehov týchto žien. Je to prežívanie konkrétnej jednej situácie. Prepája prvky dokumentárneho a hraného filmu, čo však nič nemení na tom, že postavy a ich príbehy sú reálne. "Vymyslel som si zopár ženských príbehov a zistil som, že sa pohybujem vo veľmi abstraktných rovinách. A tak som začal hľadať konkrétne ženy, ktoré prežívajú podobné príbehy ako tie moje," vysvetlil vznik filmovej eseje režisér Palo Korec. "Bolo to dlhé hľadania, pri ktorom som sa hrdinkám sčasti prispôsoboval a sčasti ich formoval do mojej predstavy. Čiže, ony buď prežívajú vlastné životy, alebo aspoň rozumejú tomu, čo prežívajú, a tak môžu byť autentické."

Snímka nie je len obyčajným rozprávaním jednotlivých situácií. Ide o dokumentárnu mozaiku života, ktorá v niektorých chvíľach prerastá až do krutej sociologickej sondy dnešného sveta. Príbeh dokumentu je rozprávaný cez samostatné poviedky, a predsa je súvislý. "Od začiatku som mal vymyslený oblúk - cez jednotlivé príbehy, časovo chronologicky, od malého dievčatka až po starú ženu, ukazujem príbeh kolobehu života," dodal Palo Korec.

Za kamerou stál Ján Meliš, strih mal na starosti Peter Kordač, autorkou hudby je Ľubica Malachovská Čekovská. Účinkujú: Zuzana Smékalová, Monika Neksová, Barbara Slamková, Zuzana Kmeťová, Timea Husveth, Regina Husveth, Sára Miklášová, Theodor Durmik, Miška Melišová.

Film Čakáreň je v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) od 29. októbra. Dostal sa tiež do programu 19. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava (27.10.-1.11.). Uvedie ho aj 56. Festival dei Popoli (27.11.-4.12.) v Taliansku v oficiálnom výbere v rámci medzinárodnej súťaže.

TASR poskytla informácie Martina Pašteková z ASFK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.