Rusko zdvojnásobí výdavky na liečbu pacientov s HIV a na prevenciu

Ilustračné foto. Zdravotník odoberá vzorku krvi na test HIV počas kampane pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Foto: TASR/AP

Moskva 30. októbra (TASR) - Rusko zdvojnásobí na budúci rok výdavky na starostlivosť o pacientov s vírusom HIV a na prevenciu proti tejto chorobe. Informovala o tom dnes ruská ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcovová.

Ministerka podľa agentúry AP spresnila, že z ruského rozpočtu bude nasledujúci rok vyčlenená suma v prepočte vyše 600 miliónov dolárov na rozširujúcu sa epidémiu HIV v Rusku.

Skvorcovová už začiatkom tohto týždňa upozornila na alarmujúcu epidémiu HIV v Rusku. Vyhlásila, že koncom desaťročia sa jej šírenie úplne vymkne spod kontroly, ak sa financie na liečbu nezvýšia. Ministerka dodala, že pri súčasnom vládnom financovaní môžu poskytovať starostlivosť len necelej štvrtine HIV-pozitívnych pacientov v Rusku.

Liečba HIV je v Rusku horšie finančne zabezpečená, pretože množstvo mimovládnych organizácií muselo prerušiť činnosť, aby vyhovelo ruskému zákonu, ktorý tvrdo postihuje organizácie prijímajúce financie zo zahraničia.

HIV je vírus, ktorý spôsobuje smrteľnú chorobu AIDS a ničí imunitný systém napadnutého organizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.