Fotograf Helmut Newton sa narodil v Nemecku, zomrel v USA

Helmut Newton sa narodil sa v nemeckom Berlíne 31. októbra 1920 ako Helmut Neustädter. Foto: TASR/AP

Berlín/Bratislava 31. októbra (TASR) - Fotograf Helmut Newton, patriaci k najlepších módnym fotografom, bol aj tvorcom aktov a portrétov slávnych ľudí. Narodil sa v nemeckom Berlíne 31. októbra 1920 ako Helmut Neustädter. V sobotu uplynie od jeho narodenia 95 rokov.

Vo svojej autobiografii už ako uznávaný umelec v roku 2002 napísal, že mal 15 rokov, keď sa zveril otcovi, že sa chce stať fotografom (prvý fotoaparát dostal ako dvanásťročný). "Chlapče, skončíš v stoke. Myslíš len na dievčatá a fotky," odvetil mu vtedy otec. Umeniu fotografovať sa priúčal v ateliéri avantgardnej berlínskej fotografky Else Neuländer-Simonovej, známej pod umeleckým menom Yva, ktorej sľubnú kariéru preťal fašizmus (zomrela v roku 1942 v koncentračnom tábore) a už vtedy nadobudol slabosť pre fotografie nahých tiel.

Newtonov otec, ktorý vlastnil pred druhou svetovou vojnou továreň v Berlíne, sa oženil s Američankou a v roku 1938 celá rodina ušla pred nacistickým režimom. Rodičia unikli do južnej Ameriky a mladý fotograf sa dostal do Singapuru. V roku 1940 pricestoval do Austrálie, vstúpil do armády, kde slúžil päť rokov a v roku 1946 získal austrálske občianstvo. Zriadil si malý fotoateliér a zmenil si priezvisko na Newton. Od 50. rokov 20. storočia žil so svojou manželkou June, herečkou a fotografkou, vo francúzskom Paríži a v Monaku, neskôr žili striedavo aj v Spojených štátoch amerických (USA). Ako jeho reputácia stúpala, cestoval za prácou po celom svete.

Známym sa stal hlavne vďaka svojím portrétom, módnym fotografiám a čiernobielym fotografiám nahých žien, ktoré sa objavili v magazínoch Vogue, Elle a Playboy. Newtonova práca so svetlom a modelky v nekonvenčných pozíciách posúvali hranice fotografického remesla. Jeho osobité a často šokujúce erotické fotografie veľkého formátu boli vystavované v múzeách po celom svete. Medzi celebrity, ktoré pózovali pred objektívom jeho fotoaparátu, patrili napríklad Paloma Picassová, Pierre Cardin, Naomi Campbellová, Jean-Marie Le Pen a Claudia Schifferová.

Newtonove chladne erotické, niekedy až sadomasochistické motívy si vyslúžili kritiku niektorých feministiek a pohoršili jemnocitnejšie povahy. Diela zobrazujúce sexuálne násilie, sadomasochizmus a fetišizmus často označovali za kontroverzné a perverzné.

Ovenčený mnohými medzinárodnými cenami za svoju tvorbu, Newton tragicky zahynul 23. januára 2004 vo veku 83 rokov v Hollywoode v USA. Stratil kontrolu nad vozidlom, narazil do múra a zomrel krátko po prevoze do nemocnice.

Výstava fotografií Helmuta Newtona v Monaku v roku 2005. Foto: TASR/AP

Umelec posledné roky žil v Kalifornii (USA) a v roku 2003 venoval svoju zbierku (viac ako 1000 fotografií) novej galérii v rodnom Berlíne. Vtedy aj vyslovil žiadosť, aby miestom jeho posledného odpočinku bolo jeho rodné mesto. Do čestného hrobu na berlínskom cintoríne Friedenauer, neďaleko ktorého sa narodil a žil ako dieťa, uložili jeho ostatky v júni 2004. V ten istý deň fotografa na slávnostnom akte na berlínskej radnici povýšili na čestného občana nemeckej metropoly.

"Bol to gigant. Bol umelcom s výrazným talentom, ktorý posunul hranice vo svete fotografie a ovplyvnil mnohých ďalších fotografov v nasledujúcich generáciách," povedal o Newtonovi zakladateľ časopisu Playboy Hugh Hefner.

Americká aukčná sieň predala na aukcii v roku 2005 Newtonovu snímku Madonny tancujúcej na barovom pulte s fľašou piva z roku 1990 za 96.000 dolárov (75.000 eur).

Zdroje: www.helmut-newton.com, www.artnet.com, www.hamiltonsgallery.com

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.