Evanjelici si dnes pripomínajú Pamiatku reformácie

Na snímke evanjelický kostol v podtatranskej obci Batizovce, ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 31. októbra (TASR) - Evanjelici na Slovensku i vo svete si dnes pripomínajú Pamiatku reformácie. Proces reformácie stredovekej cirkvi sa začal 31. októbra 1517, keď nemecký reformátor Martin Luther pribil na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 téz proti predávaniu odpustkov. Podstatou reformácie bol návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

V evanjelických kostoloch v celej SR dnes počas slávnostných služieb Božích čítajú Pastiersky list Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) k Pamiatke reformácie - 31. októbra 2015.

"Význam tohto dňa pre nás, dedičov Lutherovej reformácie, je predovšetkým v možnosti nájsť alebo znovu objaviť zdroj duchovného povzbudenia a nového nadšenia za Božie veci na tomto svete," uvádzajú v Pastierskom liste generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, biskup Západného dištriktu cirkvi Milan Krivda a biskup Východného dištriktu ECAV Slavomír Sabol.

"Učme sa zo skúseností Dr. Martina Luthera, z jeho vieroučného precitnutia a nového pohľadu viery. To, čo zmenilo jeho život, bolo práve správne pochopenie evanjelia Ježiša Krista a Božej spravodlivosti. Všetko sa udialo na základe Božieho slova - nielen prostredníctvom rozumu, pretože len ľudský rozum a logika na pochopenie a prijatie Božej spravodlivosti nestačia," pripomínajú biskupi. Súčasne zdôrazňujú, že ľudia sú spasení jedine z milosti Božej, jedine pre zásluhy Pána Ježiša Krista, skrze vieru, a nie sami zo seba alebo za svoje skutky.

"Ako Martin Luther, tak aj my môžeme v tomto nájsť zdroj duchovného nadšenia, statočnosti, odvahy a nezlomnosti, trpezlivosti aj nádeje," napísali evanjelickí biskupi v Pastierskom liste.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.